روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

افزایش کالا های وارداتی مانع پیشرفت تولیدات داخلی شده است

شماری ازآگاهان اقتصادی ومتCloths_1صدیان کارخانه های تولیدی دلیل افزایش کالاهای وارداتی را ناشی از عدم حمایت دولت ازصنایع وتولیدات داخلی عنوان میکنند.

کارشناسان به این عقیده اند که بر بنیاد نظام بازار آزاد در کشور و نیازمندی مردم  به کالاهای خارجی ؛ کشور های همسایه به دلیل نزدیکی راه های مواصلاتی نسبت به دیگر کشور ها  میخواهند مارکیت را در انحصار خود داشته باشند.  

 

 

به گزارش آژانس روز به نقل از منابع معتبر خبری ؛  مقام های ایران می گویند میزان صادرات این کشور به افغانستان که در ده سال گذشته به  یکصد میلیون دالر تخمین زده میشد ؛ حالا به بیش از یک میلیارد دالر در سال رسیده است .

 

اما مقام های افغان می گویند میزان صادرات ایران حتی بیشتر از این است و افزایش صادرات ایران سبب شده است که کارخانه های کوچک تولیدی به ویژه در هرات بسته شوند. 

مواد ساختمانی، انواع فرش، مواد خوراکی، لباس پوشاکی ، وسایل برقی  و مواد شوینده ها از مهم ترین اقلام صادراتی ایران به افغانستان است. 

در حالی که میزان کالا های صادراتی ایران از سوی مقامات آنکشور به بیش از یک میلیارد دالر رقم زده میشود اما برخی از مقامات افغان این رقم را  بالغ به ده میلیارد دالر در سال میخوانند.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت ؛  کیفیت بهتر کالاهای ایرانی و نزدیکی این کشور با افغانستان  را از دلایل افزایش صادرات آن کشور عنوان میکند.

کارشناسان اقتصادی به این باور اند در حالی که ورود کالاهای خارجی بر پایه نظام بازار آزاد هنوز هم ادامه داشته و فزونی خواهد یافت.ایجاب میکند سرمایه گذاران داخلی نیز در بالا بردن کیفیت تولیدات داخلی سعی نمایند که با کالا های خارجی رقابت کنند.

سیف الدین سیحون کارشناس اقتصادی به این باوراست که واردات یک کشوربنابراجبارومحدودیت صورت میگیرد.

وی میگوید ؛ درصورتیکه نیازمندی های مردم درداخل کشورمهیا میبود ؛ قطعاً باید جلو واردات کالا های خارجی گرفته می شد.

سیحون واردات کالاهای را که درداخل کشور تولید میگردد بدون شک به زیان تولیدات داخلی خوانده اما میگوید که اگرافغانستان تولیدات مشابه را نداشته باشد ضرورت احساس می شود که ازکالاهای وارداتی استفاده نماید.

داوود سلطان زوی ازآگاهان اموراقتصادی علت افزایش اموال وارداتی را به عدم شناخت دقیق حکومت درگزینش نظام اقتصادی نسبت میدهد.

این کارشناس اقتصادی ؛ دست داشتن حلقاتی رادرفلج ساختن نظام اقتصادی افغانستان نیز دخیل میداند. اما او از این حلقات نام نبرد.

وی به آژانس خبری روز، گفت:(( عدم پالیسی های درست اقتصادی ومالی جهت ایجاد سهولت های مواد خام وارداتی برای تقویه صنایع داخلی باعث شد تا صنایع خفیفه افغانستان صدمه شدید ببیند.))

سلطان زوی میگوید درصورتیکه حکومت افغانستان پالیسی های سالم درجهت بهبود صنایع خفیفه وتولیدات داخلی میداشت امروز واردات افغانستان نسبت به ده سال قبل کاهش میداشت.

به باور وی افزایش درکالاهای وارداتی سبب رشد اقتصاد شده نمیتواند بلکه رشد اقتصادی این است که چقدر میتوانند اسباب تولید را بوجود بیاورند.

آقای سلطان زوی رشد صنایع خفیفه وتولیدات داخلی را درایجاد یک پالیسی دراز مدت جهت تقویت صنایع وبنیه اقتصاد داخلی افغانستان عنوان کرد.

این درحالی است که شماری از تولید کننده های داخلی  می گویند که افزایش واردات ایرانی به افغانستان مانع پیشرفت تولیدات داخلی شده است. 

خان جان الکوزی معاون هیئت مدیره اتاق های تجارت نیز ؛  افزایش کالاهای وارداتی را به زیان تولیدات داخلی خوانده و گفت که  واردات کالا ها متناسب با نیازمندی ها افزایش مییابد.

این مسوول اتاق های تجارت کشورخاطرنشان کرد که افغانستان زمانی میتواند  میزان کالاهای وارداتی را کاهش دهد که سکتورزراعت،صنایع وتولیدات داخلی رشد قابل ملاحظه یافته باشد.

به باور کارشناسان اقتصادی ؛ برای حمایت از تولیدات داخلی باید برای بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی تلاش شود و دولت نیز سهولت های بیشتری را برای سرمایه گذاران فراهم نماید تا آنها بتوانند با کالاهای صادراتی رقابت کنند. 

از سوی هم  کار شناسان معتقد اند که در کنار مبادلات رسمی ؛ ورود کالا های قاچاقی از کشور های همسایه به دلیل همرز بودن بالای بازار آزاد اثر گذار بوده و بیشتر مردم را متکی به کالا های وارداتی ساخته است.

آژانس خبری روز

عبدالبصیرتقوا

کابل-5 حمل

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c