روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

مردم از گرانی مواد خوراکی شکایت دارند

در حالی که شماری از مردم از بلندرفتن قیمتOil مواد خوراکی اولیه در بازار های شهر شکایت دارند، مسوولین اتاق های تجارت وصنایع می گویند که نرخ ها ازطریق کمیسیونی کنترول خواهند شد.

شهریان کابل میگویند که اکثر آنها ضعف اقتصادی دارند و نمی توانند که مواد خوراکه و سوخت را با قیمتی که حالا دارد، خریداری نمایند.

به گفتۀ آنها، دولت مکلف است که نرخ ها را کنترول کند و نگذارد که فروشنده ها ، مواد را مطابق خواست خود بلند ببرند و بفروش برسانند.

یکی از مواد خوراکی که قیمت آن بلند رفته، گوشت حیوانی است.

فواد 25 ساله که به قصد خریداری گوشت از یک قصابی در گولایی حصه اول خیر خانه در حال چانه زنی با قصاب بود، به آژانس خبری روز گفت ، ظرف دو هفته در قیمت یک کیلوگوشت گوسفند 60 افغانی اضافه شده است.

این جوان که به گفته خودش سرپرست یک خانواده چهارنفری است وپیشه کارگری دارد، میگوید که درآمدش ایجاب خریداری یک کیلو گوشت گوسفند را نمیکند، اما مهمانی که به منزلش آمده خواسته است که لا اقل یک کیلو گوشت بخرد.

او می افزاید، دو هفته قبل یک کیلو گوشت گوسفند را از همین قصابل به 220 افغانی خریده و حالا که از منتهای ناگزیری به قصابی آمده، قصاب آشنا، پیش از گذاشتن گوشت در پله ترازو ؛ نخست او را از قیمت فی کیلو 280 افغانی آگاه ساخت که این خبر وی را تکان داده وبه چونه زنی وا داشت.

خلیفه توریالی قصاب در شهرک تهیه مسکن شهرکابل ، علت افزایش قیمت گوشت را مسدود شدن راه های مواصلاتی پاکستان خوانده ، میگوید که در حال حاضر مواشی از راه های غیر قانونی وبطور قاچاق به کابل آورده میشود که وارد کنندگان قیمت ها را بالا برده اند.

وی با بیان اینکه گاو و گوسفند وطنی در ولایات به کثرت یافت میشود ، اما ادعا میکند این مواشی توسط شماری از تجار از راه های غیر قانونی به ایران انتقال داده میشود.

نه تنها فواد، بلکه بسیاری از مردم کم درآمد میگویند که آنها از افزایش بی رویه قیمت اقلام خوراکی به ستوه آمده اند.

خانمی که خود را عاقله و خدمه یکی از موسسات معرفی کرد ، از بی توجهی مسوولان دولت در جلوگیری از افزایش قیمت مواد خوراکی سر تکان داده، گفت : (( حکومت اصلا ٌ به فکر مردم بیچاره نیس. ))

این خانم متکفل و نفقه آور5 فرزند و شوهرش که به گفته خودش نسبت مریضی، قادر به انجام کاری نبوده ؛ میگوید : (( از مجبوریت کار میکنم که نفقه اولادهایمه پیدا کنم .))

او ادعا کرد که در ماه ها حتی یک کیلو گوشت در خانه شان پخته نمیشود و با درآمدی که دارد تنها میتواند دوهزار افغانی کرایه منزل را بپردازد و از پنجهزار افغانی حقوقش، صرف سه هزار آنرا مصرف خوراک وپوشاک اطفالش نماید.
این خانم میگوید حالا که یک بوری آرد 50 کیلویی بیش از یکهزار افغانی رسیده ، توان خرید آنرا نداشته، در عوض از نان سیلو استفاده میکند که برایش ارزانتر تمام میگردد.

کارمندان عادی دولت که معاش شان ناچیز خوانده میشود، نیز از بلند رفتن قیمت ها شکایت دارند.

یکتن از کارمندان دولت که نخواست نامش گرفته شود، با اظهار نا رضایتی از مقامات مسوول در تعیین نرخ مواد خوراکی وسوختی به آژانس خبری روز گفت : (( مه یک کارمند سی ساله دولت هستم ، زجری که ازفقر اقتصادی در این مدتی که میلیارد ها دالر به کشور سرازیر میگردد دیده ام ، در طول عمر خود ندیده بودم.))

این کارمند سابقه دار ، با گلایه از مقامات حکومتی ادعا میکند که فروشندگان مواد خوراکی هیچگاهی نرخ نامه شاروالی را رعایت نکرده و بخواست خود شان نرخ را هر روز بالا میبرند.

غلام سخی "حیدر" فروشنده مواد خوراکی در ساحه گلوله پشته شهرکابل میگوید که نرخ مواد خوراکه نسبت به یکماه قبل 30 در صد افزایش یافته است.

وی علت افزایش قیمت مواد خوراکی را سیلاب های پی در پی درداخل کشور ودر پاکستان خوانده ، افزود که احیانا ٌ یک هفته مواد خوراکی از پاکستان وارد نگردد، تجار مال قبلی را که در گدام ها انبار نموده ، با نرخ بالاتر به بازار عرضه میدارند.

اما عبدالقدوس یکی ازعمده فروشان مواد خوراکی درهمین محل میگوید که طی پانزده روز گذشته نرخ مواد غذایی بخصوص آرد ، روغن ، برنج و شکر بلند رفته است.

وی تایید کرد که در حال حاضر در فی بوری 25 کیلویی برنج سیله پاکستانی 250 افغانی افزایش آمده و نرخ دیگر مواد خوراکه از قبیل آرد، روغن و شکر نیز بلند رفته است.

او گفت که فعلا آنها یک بوری آرد 50 کیلویی را به 1050 افغانی، یک بوری 50 کیلویی شکر را 2550 افغانی، یک بوری 25 کیلویی برنج سیله را 1380 افغانی و یک پیپ 16 لیتره روغن را 1170 افغانی بفروش میرسانند.

محمد قربان حقجو رئیس هیئت عامل اتاق های تجارت وصنایع، دلیل بلند رفتن نرخ مواد خوارکی وسوختی را ناشی از سیلاب های پی در پی در پاکستان خوانده، اما می گوید که کمیسیونی را بخاطر کنترول نرخ مواد مصرفی ایجاد نموده و از طریق آن نرخ ها کنترول خواهند شد.

به گفته وی ،این کمیسیون متشکل ازنمایندگان اتاق های تجارت وصنایع،اتحادیه ملی پیشه وران ،اتحادیه ملی تاجران کابل ونمایندگان سایراتحادیه ها وانجمن های خصوصی می باشند که به شکل مشترک، ازقیمت ها دربازار نظارت خواهند نمود.

حقجوتصریح کرد،این کمیته درراستای کنترول قیم تأثیرعمده ای خواهد داشت وبه این کمیته صلاحیت داده شده با فروشندگانی که ازلایحه کمیسیون تخلف نموده باشند ،برخورد قانونی کرده وبرای مدتی دوکان های شان رامسدود سازند.

آژانس خبری روز
نصیراحمد صدیقی
کابل – 19اسد

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c