روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

هشدار براى كشت دوبارۀ کوکنار درهلمند

شماری از دهاقین هلمند از نبود مارکیت برای محصولات زراعتی شانKoknar شکایت دارند و هشدار میدهند که اگر دولت به تعهدات خود وفا نکند؛ آنان مجددا به کوکنار روی خواهند آورد.
مسوولین دولتی ومنابع بین المللی میگویند که هلمند در قطار ولایاتی قرار دارد که کوکنار در آنجا بیشتر کشت میشود.

اما امسال تعداد زیاد دهاقین ازکشت کوکنار دست کشیده و مواد خوراکی و محصولاتی مانند تربوز و خربوزه زرع نموده اند.

دهاقین میگویند که امسال فصل تربوز و خربوزه خوب است، اما مشکل عمدۀ آنان را کاروان های نظامی در شاهراه که باعث بندش راه ها میشوند و نبود مارکیت تشکیل میدهد.

وصیف الله یکتن از دهاقین هلمند به آژانس خبری روز گفت : مردم به تعهد خود به دولت که دیگر کوکنار نمی کارند، تا حد زیادی وفا نموده ؛ اما دولت به دهاقین توجه نکرده است.

وی افزود: (( اگر دولت با دهاقین در حصۀ فروش محصولات و وسایل زراعتی کمک نکند، حاصلات اکثر دهاقین بی کیفیت و به قیمت کم فروخته خواهد شد.))

این دهقان میگوید که نبود مارکیت و بندش راه ها بر دهاقین اثر ناگوار نموده و آنها نگران اند که اگر وضعیت همینگونه دوام کند، امکان دارد که دوباره به کشت کوکنار روی آورند.

دهاقین میگویند که امسال به کمک برنامۀ ساحات حاصلخیز توانسته اند زمین های زیادی را تربوز و خربوزه بکارند و حاصلات آنان به تناسب گذشته بهتر نیز شده و تا حال دچار کدام مرضی هم نگردیده است.

آنها می افزایند :دولت با دهاقین تعهد نموده بود که برای محصولات شان مارکیت فراهم میکند و سردخانه میسازد، اما تا حال در این راستا اقدامی صورت نگرفته است.

فروشنده گان نیز میگویند که مشکلات امنیتی باعث میشود که آنان نتوانند محصولات را به سایر مناطق انتقال بدهند.

نور احمد یکتن از فروشنده گان سبزی و میوه در لشکرگاه مرکز هلمند به آژانس خبری روز گفت: (( مشکل ما همین است که کاروان های نظامی در سرکها زیاد گشت و گذار میکنند، از طرف دیگر جای برای نگهداری میوه نداریم و مارکیت صحیح هم نداریم.))

وی می افزاید که اگر کمی معطلی به وجود آید، تربوز و خربوزه در فالیز ها باقی می مانند زمانی که میخواهند آنرا به جای دیگر انتقال بدهند، در مسیر راه خراب میشوند.

عبدالستار ميرزكوال معاون والی هلمند با تایید مشکلات دهاقین میگوید که تلاشهای آنها در این راستا جریان دارد تا برای محصولات دهاقین مارکیت پیدا نموده و مشکلات آنها را تا حدی حل نمایند.

وی گفت که بخاطر حل این مشکل محلات مشخص برای پروسس میوه تازه و خشک در پارکهای صنعتی میسازند تا میوه هلمند نه تنها به سایر ولایات ، بلکه به خارج از کشور نیز صادر گردد.

این درحالی است که وزارت امور داخله هفته گذشته اعلام نمود که درعملیات نیروهای پولیس ملی و ناتو در بازار بهرامچه و منطقۀ حاجی وکیل ولسوالی دیشوی هلمند بیش از 16 تن مواد مخدر را کشف و بدست آوردند و 63 تن از مخالفان دولت و قاچاقچیان را کشتند.

همچنان قطعه خاص مبارزه علیه مواد مخدر دو کارخانه پروسس مواد مخدر را در آنجا تخریب نمود.

مسوولین امنیتی میگویند که اگر چه آنها در گذشته مواد مخدر را در هلمند که عمده ترین ولایت از حیث کشت کوکنار محسوب میشود، بدست آورده اند؛ اما مواد مخدری را که به تازه گی کشف و بدست آوردند، بی سابقه بوده است.

هفتۀ گذشته دهاقین ولایت ننگرهار نیز حاصلات تربوز و خربوزه را به مقایسه سال گذشته دو برابر خوانده بودند؛ اما از نبود مارکیت شکایت داشتند.

آنها حاصلات شانرا بدیل خوب برای محو کوکنار و گام موثر در رشد اقتصاد خود و کشور عنوان مینمایند.

آژانس خبری روز
پامير:کندهار
19 سرطان

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c