روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

تربوز جایگزین کوکنار

شماری از دهاقین ولایت ننگرهWater_Melonار میگویند که امسال حاصلات تربوز به مقایسۀ کوکنار دو چند بوده و آنها از این درک، عاید قناعت بخش بدست آورده اند.

زارعین میگویند که آنها امسال بیشتر تربوز و خربوزه کشت نموده و محصولات شانرا به بازار جلال آباد مرکز ننگرهار انتقال و بفروش میرسانند.

دهاقین می افزایند که آنها هر موتر داتسن مملو از تربوز را در بازار، پنج الی شش هزار افغانی برای دکانداران و تاجران میفروشند.

محصل خان یکتن از دهاقین ولسوالی بتی کوت ننگرهار به آژانس خبری روز گفت: (( حاصل تربوز نسبت به هر سال دیگه ده ننگرهار زیات اس و دهقان میتانه از یک جریب زمین خود تا دولک هم بدست بیاره.))

این دهقان میگوید که قبلا دهاقین از یک جریب زمین کوکنار کمتر از یک لک( یکصد هزار) افغانی بدست می آوردند.

نامبرده می افزاید : (( به نظر من از کوکنار کده، تربوز فایده داره، چرا که هم آسان کشت میشه و هم حلال اس.))

رضون یکتن ازدهاقین منطقه باسول ولسوالی مهمند درۀ ننگرهار میگوید که امسال تقریبا در اکثر ولسوالی ها تربوز کشت شده و حاصل خوب هم داده است.

او گفت که اگر چه قیمت تربوز امسال پایین؛ اما حاصل آن ، قناعت بخش بوده و دهاقین از آن خرسند به نظر میرسند.

اما تاجران میگویند که تربوز به قیمت مناسب فروخته میشود .

نور محمد یکتن از تاجران که تربوز را از ننگرهار به کابل انتقال میدهد، گفت: با آنکه حاصلات تربوز بیشتر است، اما به قیمت خوب فروخته میشود. در حالی که در بیشتر موارد اگر حاصل زیاد باشد؛ قیمت پایین می آید.

این تاجر میگوید که او تربوز را علاوه بر کابل به ولایات دیگر نیز انتقال میدهد و از آن عاید خوب بدست می آورد.

اگر چه بازار فروش تربوزوخربوزه درننگرهار گرم است؛ اما دهاقین میگویند که دولت و ادارات کمک کننده با آنها هیچ کمکی نکرده اند.

به گفتۀ آنها، اگر به آنها کمکهای از قبیل مواد و وسایل زراعتی صورت بگیرد؛ دهاقینی که دست به کشت کوکنار میزنند، از کوکنار منصرف شده و به کشت تربوز روی خواهند آورد و تربوز جای کوکنار را خواهد گرفت.

اما محمد حسین صافی رییس زراعت و مالداری ننگرهار به آژانس روز گفت که آنها علاوه بر تخم های اصلاح شده زراعتی برای دهاقین ، تخم تربوز و خربوزه نیز توزیع نموده اند و میکوشند که از این طریق عواید دهاقین را بالا ببرند.

صافی می گوید: (( ما در آینده نیز کمکهای موسسات را جلب نموده و به حاصلات زراعتی بخصوص تربوز توجه خاص مبذول خواهیم داشت.))

زعفران نیز یکی از مهم ترین و قیمت ترین نبات خوراکی دردنیا محسوب می شود که درسال های اخیر کشت آن درکشور مروج گردیده ودر حال حاضر یکی از بدیل های خوب برای کشت کوکنار محسوب میشود.

زعفران بیشتر در هرات کشت میشود و دهاقین میگویند که اگر آنها در گذشته از یک جریب زمین کوکنار 25 هزار افغانی بدست می آوردند، حالا از یک کیلو زعفران در همین مساحت زمین به ارزش 125 هزار افغانی بدست می آورند.

دهاقین میگویند که اگر دولت و موسسات برای شان کود کیمیاوی، تخم بذری و وسایل زراعتی بدهد و برای محصولات زراعتی شان بازار پیدا کند؛ گلیم کوکنار از افغانستان که باعث بدنامی کشور شده ، پاک و اقتصاد آنها از طریق کشت حلال تقویت خواهد یافت.

این درحالی است که طبق سروی سازمان ملل متحد؛ افغانستان هنوز هم بزرگترین تولید کننده مواد مخدر و صادر کنندۀ آن به جهان است.

آژانس خبری روز
معروف سادات
ننگرهار-13 سرطان

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c