روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

استفاده از کودکان در حملات تروریستی؛ عوامل و انگیزه ها

شورشیان درین اواخر به شگل گسترده ای از کودکان براzzzz_sucide_attacker_1ی انجام حملات انتحاری و تروریستی استفاده می کنند که این موضوع نگرانی های زیادی را به وجود آورده است.

یافته های ریاست عمومی امنیت ملی نشان می دهد که تعداد زیادی از عاملین حملات انتحاری در کشور کسانی اند که در مرحله  کودکی قرار دارند.

چندی قبل لطف الله مشعل سخنگوی امنیت ملی گفته بود که درحال حاضر صدها کودک آماده حملات انتحاری و تروریستی در آنسوی مرز می باشند.

هم چنان آقای مشعل گفته است که در جریان دو هفته گذشته موظفین امنیت ملی در حدود 10 نفر از کودکان و نوجوانان را که قصد انجام حملات انتحاری در کشور را داشتند، باز داشت نموده است.

 

آقای مشعل دلیل این امر را در کاهش نیروهای رزمی طالبان و هراس افگنان عنوان نموده است.

وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری نیز با ابراز نگرانی از این موضوع گفته است که  شورشیان درین اواخر توانائی مبارزه رو در رو با نیروهای امنیتی را از دست داده، لذا تلاش می کنند با استفاده از کودکان به کشتار افراد ملکی بپردازند.

در همین حال برخی از آگاهان با ابراز نگرانی از این موضوع، عامل اصلی آنرا در نادانی و بی سوادی خانواده ها و عاملین انتحار و انفجار دانسته و بر ضرورت آگاهی رسانی عمومی تاکید می ورزند.

عزیز احمد نادم عضو پیشین ولسی جرگه در صحبتی با آژانس خبری روز گفت که تروریستان توانائی پرداخت پول و سرمایه گذاری روی کلان سالان را ندارند، لذا تلاش می کنند کودکان و نوجوانان را با هزینه کمتری برای انجام حملات تروریستی آماده کنند.

آقای نادم افزود: " تروریستان غالبا از کودکان و نوجوانان بی سواد و نادان در حملات تروریستی و انتحاری استفاده می کنند".

او دلیل این امر را در نا آگاهی خانواده ها و والدین عنوان نموده و تاکید می کند که علمای دینی باید در مورد گناه و تبعات ناگوار این کار، موضوع را برای خانواده ها و والدین روشن سازند.

او هم چنان  دولت را مکلف می داند تا زمینه  های تعلیم و تربیت و اشتغال را برای همگان در سراسر کشور فراهم ساخته و بدین ترتیب با آگاهی بخشی به مردم جلو این اعمال را بگیرد.

در عین حال سیف الدین سیحون استاد دانشگاه کابل نیز می گوید که تروریستان عمدتا از کودکان و نوجوانانی استفاده می کنند که به مشکلات روانی و نادانی مواجه اند.

او تبعات این امر را خطرناک توصیف نموده و گفته است که استفاده از کودکان در حملات انتحاری، تلفات افراد ملکی را به شدت افزایش خواهد داد.

آژانس خبری روز

نصیر احمد صدیقی

کابل

9 سرطان

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c