روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

بحران آفرینی در شمال

کارشناسان به این باور اند که برهم زدTaliban_11ن ثبات در شمال بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا اعتبار حکومت را خدشه دار نماید.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ حمله انفجاری در اولین روز هفته جاری در داخل مقام ولایت تخار که به کشته شدن دوجنرال ارشد پولیس انجامید ؛ نفوذ مخالفان مسلح در صفوف پولیس واردوی ملی را برملا میسازد.

به باور کارشناسان ؛ این حادثه از جهتی در خور اهمیت است که پس از دیر زمان در این ولایت که منطقه نسبتا ٌ آرام خوانده میشود حمله انفجاری رویداده است.

پیش از این انجنیر محمد عمر والی پیشین کندز ؛ حین ادای نماز جمعه در مسجد جامع تخار،  آماج حمله انتحاری قرار گرفت و بشمول شماری از نماز گذاران کشته شد.

آگاهان نا امنی ها در شمال را ناشی ازنفوذ کسانی دردستگاه حکومت می دانند که به نوعی همسو با اهداف طالبان عمل می کنند وتلاش دارند که قدرت استراتیژیکی آنان را درشمال افزایش دهند.

بشیربیژن ازفعالان سیاسی می گوید:« این اعمال تصادفی نیست و برنامه های ازپیش تعیین شده می باشد که هدف آن ناامن ساختن ولایات شمالی است».

بیژن ؛ پیامد های این گونه رخداد ها را برروحیه نیروهای امنیتی اثر گذار دانسته  و اظهار عقیده میکند که این امر نیروهای امنیتی را نیز دچار نوعی سردرگمی درمقابله با دشمن می سازد.

صدیق الله توحیدی ازروزنامه نگاران کشوربرخی ازحکومت داران افغان را شریک تفکروتحرکات طالبان می داند.

وی می گوید:« حکومت همواره درمقابل این گونه اعمال کوتاه آمده است . »

اوتصریح می دارد؛ طالبان می دانند کسانی که با آنان می جنگند آن های هستند که درگذشته نیزبا آنان جنگیده بودند واین هدف را تا آخر ادامه خواهند داد.

گرچه برخی ازفعالان شورای عالی صلح ؛ فعالیت های این شورا را موفقیت آمیزارزیابی می کنند اما برخی دیگر امتیازدهی یک طرفه به طالبان را به ضرر منافع ملی کشورمی دانند.

حاجی محمد محقق عضو تشکیل رهبری شورای عالی صلح با انتقاد ازعملکرد حکومت وجامعه جهانی درراستای مصالحه با طالبان ؛ این گونه سیاست گذاری را ناموفق می داند.

وی می گوید؛ حکومت برنامه هایی را روی دست گرفته است که کاملا یک طرف قضیه صلح با مخالفین را دنبال می کند درحالی که طالبان تا کنون هیچ تعهدی درمقابل این خواسته ها به دولت نه سپرده است.خبرگزاری روز

الیاس کاتب

کابل - 9 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c