روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

ترور شخصیت ها ؛ ریشه در استخبارات کشور های همسایه دارد

کارشناسان سیاسی و نظامی میگویند که حمله بر مراکز zzzz_distroyedنظامی و ترور شخصیت های دولتی و قومی از سوی استخبارات کشور های بیگانه سازماندهی میگردد.  

بدنبال  اعلام عمليات  موسوم به " بدر " از سوي طالبان، حملات گسترده عليه مراكز نظامی ، ترور شخصیت های دولتی و قومی ، نگراني های شديد مردم را در پی داشته است.  

به گزارش آژانس خبری روز؛  طالبان در موج تازه ای از حملات شان نیروهای امنیتی و تاسیسات دولتی را هدف قرار دادند.  

هرچند اعلام عملیات بدر ؛ از سوی مقامات دولت و نیرو های خارجی به گونه تبلیغات خوانده شده است مگر با توجه به رخداد های اخیر در پایتخت وولایات یک سلسله نگرانی های را ببار آورده است.

در حالیکه مسوولان امنیتی میگویند که طالبان توانایی های رزمی رویارویی را از دست داده اند اما پس از اعلام عمليات بهاری ؛ ظاهرا ٌ حملات گسترده طالبان عليه مراكزنظامی وشخصیت های دولتی وقومی تشدید یافته است. 

به باور کارشناسان ؛ طالبان سعی دارند در قدم نخست در راستای ترور شخصیت های سیاسی و چهره های با نفوذ دولت عمل کنند.

در تازه ترین مورد ؛ روز شنبه هفتم جوزا در پی یک انفجار انتحاری ، جنرال داود داود قوماندان پولیس زون 303 پامیر در شمال و دست کم شش نفر دیگر درمقر ولایت تخار کشته شدند. 

گفته میشود جنرال شاه جهان نوری قوماندان پولیس تخار ، دو محافظ و دو سرباز آلمانی در میان کشته شده ها میباشند.

بر بنیاد گزارشها ؛ والی تخار و جنرال مارکوس کنایب قوماندان نیرو های آلمانی نیرو های ناتو مستقر در شمال در جمع زخمیان هستند.

به باور آگاهان این حمله از جهتی درخور اهمیت است که در منطقه ای  از شمال کشور و ساحه نسبتا ٌ امن رخ داده است.

پیش از این ؛ انجنیر محمد عمر والی کندز در پی یک انفجار انتحاری در مسجد جامع این ولایت که کشتار شماری از نمازگذاران را در پی گرفت ؛ نیز کشته شد.

متعاقب آن بدنبال فرار نزدیک به پنجصد زندانی از زندان کندهار ؛ حملات انفجاری و تیر اندازی بالای تاسیسات دولتی در شهر کندهار در دو روز متوالی نشانه از تشدید حملات طالبان شمرده میشود .

بر بنیاد گزارش ها ؛ کشتار قوماندان امنیه کندز و به تعقیب آن قوماندان امنیه کندهار و متنفذین قومی در ولایات کنر، سرپل وزابل  نمونه های از اهداف طالبان را در ترور شخصیت ها و مقامات نظامی برجسته میسازد.

گفته میشود ؛ سه تن از سران وبزرگان قومی بشمول رییس شورای محلی ولسوالی شینکی ولایت زابل در اخیر برج ثور ؛ ابتدا از سوی طالبان ربوده شده وبه قتل رسیده اند.

بدنبال آن ؛ طالبان یک متنفذ قومی را در ولایت سرپل ربوده و جسد او و یک تن دیگر را سوزانده بودند.

در پی حملات انتحاری در ولایت کنر ؛ ده تن از متنفذین وبزرگان محل که به هدف رسیدگی به مشکلات محیطی دور هم گرد آمده بودند ، آماج حمله انتحاری قرار گرفته و جان دادند.

حملات  انتحاری در مقر وزارت دفاع ، مرکز تجارتی کابل سنتر در شهر نو کابل ، حمله مسلحانه بر شاخه کابل بانک در ننگرهار و سر انجام حمله انتحاری در شفاخانه چهارصد بستر ؛ نفوذ مخالفان مسلح را در دستگاه های حکومت آشکارا میسازد.  

کارشناسان ؛ در حالی که دخالت اسخبارات کشور های همسایه را در این گونه حملات دخیل میدانند ؛ همچنان نیرو های امنیتی را به ضعف در تامین امنیت متهم میسازند.

شماری از سران قوم می گویند که کشتار بزرگان قومی و اراکین بلند رتبه دولتی سبب شده است که متنفذین قومی از بیم تهاجم مخالفان مسلح در بسیاری قضایا سهم نگیرند.

میرزمان یکتن از سران قوم در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار به آژانس روز گفت  که دستگاه های استخبارات کشور های همسایه در کشتار بزرگان قومی و شخصیت های دولتی دخیل هستند.

عزیز نادم نماینده پیشین مردم در ولسی جرگه  ؛ نیروهای امنیتی را به بی توجهی وغفلت در مهار تلاش های مخالفان مسلح متهم میسازد.

وی در گفتگویی با آژانس خبری روز گفت : (( کشور های همسایه میخواهند افغانستان ضعیف و آله دست شان باشد. ))

محمد جواد صالحی کارشناس مسایل سیاسی به این باور است تا زمانیکه هسته مخالفان مسلح در آنسوی مرز نابود نگردد ؛ این گونه حملات پیوسته ادامه خواهد داشت.


جنرال عبدالرحیم وردگ وزير دفاع نیز پيشگيري از حملات انتحاري را دشوار خوانده و تأكيد میکند ؛  تا زماني‏كه پناهگاه‏هاي اين گروه در بيرون از مرزهای افغانستان هدف قرار نگيرند، نمي‏توان حملات انتحاري را مهار كرد.  


وی که بدنبال حملات انتحاری در مقر وزارت دفاع و شفاخانه اردو؛ در هفته گذشته  به شورای ملی فرا خوانده شده بود به نماینده های مردم گفت : (( اين گروه " طالبان "  تلاش ميكنند تا حملات خود را از طريق بم گذاری‏ها، حملات انتحاری و تبليغات افزايش دهند. ))

وزیر دفاع میگوید ؛ طالبان توانايي جنگ رو در رو را با نيروهاي افغان از دست داده اند ؛ اما تاکید کرد که  مخالفان مسلح دولت در تلاش نفوذ به داخل نیرو های اردو و پولیس  ملي هستند.


جنرال وردگ اذعان داشت ‏كه سازمان اطلاعات كشورهای مختلف در صفوف اردو و پولیس ملی نفوذ كرده ‏اند.

آژانس خبری روز

نصیراحمد صدیقی

کابل – 8 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c