روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

مذاکرات صلح برای طالبان بیرون مرزی اهمیت ندارد

با آنکه واکنش های در رابطه به Taliban_6برخورد شورای عالی صلح و مذاکره با مخالفان وجود دارد، اما مقامات این شورا می گویند که گفتگو ها با طالبانی که به صلح می اندیشند اثر گذار بوده است. 

شورای عالی صلح ازمثبت بودن روند مذاکرات صلح سخن گفته  واظهارآرزومندی می کند که این مذاکرات نتایج مطلوبی را درپی داشته باشد.

به گزارش آژانس خبری روز ؛  برهان الدین ربانی رییس شورای عالی صلح میگوید ؛ از زمان ایجاد شورای عالی صلح تا اکنون اضافه از یک هزار تن از مخالفان به این پروسه پیوسته اند . 

از سوی دیگر مقامات در کمیسیون تحکیم صلح نیز میگویند که تا کنون 4500 تن از مخالفان مسلح به اثر تلاش های این کمیسیون به زندگی عادی روی آورده اند.

رییس شورای عالی صلح اذعان میدارد که  این برنامه در کنار حمایت ملی اکنون از حمایت بین المللی نیز برخوردار است.

 

آگاهان مسایل سیاسی به این باور اند که مذاکره با شورشیان داخلی میتواند راه را بسوی صلح هموار سازد.

اما این نظریه پردازان ؛  مذاکره به هدف تامین صلح در کشور را با گروه های تروریستی القاعده و طالبانی که ریشه در آنسوی مرز ها دارند نا ممکن وبعید میدانند.

احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی ؛ با اشاره به کشورهای حامی تروریزم و جنگجویان مسلح تصریح می دارد که این دسته از شورشیان به مذاکره تن نمیدهند وبه صلح نمی اندیشند.

وی ؛ دلیل روشن حمایت این کشورها ازتروریستان و مخالفان مسلح که شماری ازناراضیان دولت را نیزبا خود همراه ساخته اند، دورساختن آتش جنگ ازمحدوده جغرافیایی خودشان عنوان میکند.

سعیدی ؛ در گفتگویی با آژانس خبری روز ؛ گفت: (( دلیل همکاری نکردن طالبان پاکستانی با جریان صلح درافغانستان ناشی از فشاردستگاه استخبارات آنکشور میباشد. ))

نورالحق علومی آگاه مسایل نظامی میگوید ؛ کسانی که تنش ها درافغانستان را دامن میزنند؛ ریشه در کشورهای همسایه دارد.

جنرال علومی علاوه میکند ؛ حکومت وجامعه بین المللی اگر خواهان تامین صلح هستند باید هسته های نا آرامی ها در افغانستان را که در بیرون از مرز های این کشور است نا بود سازند.

آقای علومی ؛ پایان دهشت افگنی را درشکست و متلاشی ساختن سران جنگجویان درخارج ازافغانستان خلاصه میکند.

این در حالی است که دردومین نشست سه جانبه نماینده های سیاسی کشور های افغانستان ، پاکستان و امریکا که در هفته گذشته درکابل راه اندازی شده بود ، معین سیاسی وزارت خارجه در جمعی از خبرنگاران ؛ نقش پاکستان را در پروسه صلح با اهمیت خواند و گفت که افغانستان از پاکستان خواهان اقداماتی است که تا اکنون انجام نداده است.

این نشست در حالی برگزار شد که به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن فشارهای بین المللی بر پاکستان بیشتر شده است.

به باور آگاهان ؛ تشدید فشار ها بالای پاکستان  در از بین بردن مراکز مخالفان دولت افغانستان در قلمرو آن کشور و ترغیب آنان جهت پیوستن به پروسه صلح اثر گذار میباشد.

خبرگزاری روز

الیاس کاتب

کابل – 6جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c