روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

شایعه مرگ رهبر طالبان سناریویی برای بد نام ساختن افغانستان

کارشناسان سیاسی شایعه مرگ ملامحمد عمر رهبرMolla_mohammad_omar طالبان را یک حرکت سیاسی ازسوی استخبارات پاکستان  و سناریوی برای بد نام ساختن افغانستان می دانند.

این آگاهان براین باورند ؛ استخبارات پاکستان با انتشار خبر مرگ ملاعمر سعی داشت ، چهره استخبارات افغانستان را نزد کشورهای خارجی مخدوش گرداند.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی می گوید:« پاکستانی ها بدین وسیله تلاش کردند که توانایی های استخبارات افغانستان را در کسب معلومات زیرسوال ببرند. »

 

سعیدی به این باور است که روابط استخبارات پاکستان وامریکا بدنبال کشته شدن اسامه بن لادن درنزدیکی اسلام آباد به سردی گرائیده وفرصتی فراهم شده که امریکا روابط نزدیک با سازمان امنیت ملی افغانستان بر قرار کند.

وی علاوه می کند؛ این موضوع نگرانی هایی را برای پاکستان پیش آورد وبه همین دلیل برای غیرموثق نشان دادن معلومات استخبارات افغانستان چنین موضوعی را دامن زد.

سعیدی می گوید؛ مرگ ملاعمر؛ اگرحقیقت هم می داشت هیچ گونه تاثیری روی تحرکات طالبان نمی گذاشت چرا که وی صرف یک نماد ساخته دست پاکستان است.

وی تصریح کرد: (( ملا عمرنه چهره سیاسی است ، نه نظامی ونه نمادی که بتوان آن را مختص به قومی تلقی نمود. ))

به باور وی ؛ ملا محمد عمر تنها یک مهره است که توسط  سازمان استخبارات پاکستان "آی اس آی "بخاطر نا امن ساختن افغانستان به کارگرفته می شود.

جنرال نورالحق علومی کارشناس امورنظامی نیز براین باوراست که پاکستان با این عمل خویش میخواست که ذهنیت مردم دنیا را درقسمت محل بود وباش ملاعمر به بیراهه بکشاند.

جنرال علومی می افزاید: « درپی رسوایی پاکستان درراستای اختفای بن لادن ؛ استخبارات این کشورتلاش دارد تا رد پای ملاعمر را دراین کشور مستور نگهدارد».

به گفته علومی ملاعمر؛ عامل "آی اس آی " است و این سازمان تاهنوزبه این شخص احتیاج دارد.

وی معتقد است تا زمانیکه سازمان دهندگان هراس افگنی درمنطقه متلاشی نشوند،  با ازبین رفتن فعالان دست نشانده هرچند مهم هم باشند تاثیری بالای مسایل افغانستان نخواهد گذاشت.

این موضوع درحالی مطرح می گردد که پیش از این ریاست امنیت ملی ازناپدید شدن ملامحمد عمر،ازمخفی گاهش درکویته پاکستان خبرداده بود.  

لطف‌الله مشعل، سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان، در یک نشست خبری در کابل گفت اطلاعات این سازمان نشان می‌دهد که قوماندانان مهم طالبان نیز در چند روز گذشته نتوانسته‌اند با ملا عمر تماس بگیرند.

اما وی  خبرهایی مبنی بر کشته شدن ملا عمر، که در برخی از رسانه‌های داخلی وبیرون مرزی باز تاب یافت ، رد یا تائید نکرد.

در هفته‌های اخیر و به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن درخاک پاکستان، گزارش‌های تائید ناشده‌ای مبنی بر تلاش مقام‌های پاکستانی برای اخراج رهبران طالبان افغان از پاکستان، منتشر شده است.

با آنکه مقام های پاکستانی مخالف تکرارعملیات مشابه که به کشته شدن اسامه بن لادن انجامید ؛ درخاک کشور شان هستند اما مقام های افغان می گویند که در حال حاضر بیش از 90 درصد رهبران ارشد القاعده و طالبان در پاکستان به سر می برند. 

خبرگزاری روز

الیاس کاتب

کابل - 3 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c