روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

پیامد های گزینش الظواهری در رهبری القاعده

ناظران سیاسی به این باور اند که پس از کشته شAlzawaheriدن اسامه بن لادن؛ این شبکه شکسته شده و انتصاب ایمن الظواهری در صدر رهبری ، مبارزات این شبکه را تشدید نخواهد داد.

به گزارش آژانس خبری روز به نقل از رسانه های معتبر جهانی ؛ از ایمن الظواهری به عنوان مغز متفکر شبکه القاعده نام برده شده و ایالات متحده برای سر او بیست و پنج میلیون دالر جایزه تعیین کرده است. 

اسامه بن لادن رهبر وبنیان گذار شبکه القاعده دردوم ماه می سالروان میلادی ، 12 ثور 1390 خورشیدی در حمله نظامی کماندوهای امریکایی به ساختمان مخفیگاه او در ابیت آباد پاکستان کشته شد . 

بدنبال کشته شدن اسامه رهبر وبنیان گذار القاعده ، چند هفته بعد ایمن الظواهری به عنوان رهبر شبکه القاعده جانشین اسامه بن لادن منصوب شده است.

با این وجود برخی تحلیل گران معتقد اند که ایمن الظواهری در رهبری سازمان القاعده ؛ ممکن است فعالیت های این شبکه را به همان قوتی که اسامه پیش می برد ادامه دهد.  

به باور این نظریه پردازان ؛ همزمان با انتصاب وی دررهبری القاعده مقیاس فعالیت های این شبکه نه تنها در افغانستان  و منطقه بلکه در ابعاد وسیعتر چشمگیر بوده است. 

آگاهان در حالیکه از عزم جدی رهبر جدید القاعده مبنی بر دشمنی با امریکا و غرب تردید ندارند اما آنچه که در افغانستان و منطقه  پس از مرگ اسامه رویداده است آنرا پاسخ به  انتقام گیری های مرگ اسامه عنوان میکنند.

خالد پشتون نایب اول ولسی جرگه میگوید که  99 در صد  حملات تروریستی و انتحاری در کشور ازسوی کشور های همسایه  و به حمایت شبکه القاعده انجام شده است.

وی در گفتگویی با آژانس خبری روز گفت ؛   تا زمانی که مراکز آموزشی و تمویل کننده القاعده نابود نگردد ، این شبکه از بین نخواهد رفت.

اما صالح محمد سلجوقی نماینده مردم در ولسی جرگه  به این باور است که ایمن الظواهری هیچگاه جای اسامه بن لادن را نخواهد گرفت.

به باور وی گماشتن ایمن الظواهری در صدر رهبری القاعده سمبولیک بوده و رهبری الظواهری نسبت به بن لادن ضعیف خواهد بود.

وی اظهار عقیده میکند که بدنبال انتصاب الظواهری در سطح رهبری القاعده احتمالا ٌ میان طالبان وابسته به القاعده وطالبانی که مستقلانه عمل میکنند درز ایجاد میگردد.

احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی نیز به این باور است که رهبری جدید شبکه القاعده از نفوذ چندانی در درون تشکیلات القاعده  برخوردار نمیباشد.

آقای سعیدی تصریح کرد که فعلا  در شبکه تروریستی القاعده اتباع یمن وعربستان نقش ارزنده دارنداما مصری ها در سطح پائین تر قرار دارند. 

پیش از این مقامات امریکایی در واکنش به خبر انتصاب الظواهری به سمت رهبری القاعده گفته بودند که  القاعده یک ایدئولوژی ورشکسته است و این انتصاب برای آنان اهمیتی ندارد. 

یک مقام ارشد دولت باراک اوباما که از او نام برده نشده گفته است که ایمن الظواهری در داخل القاعده از اعتبار و محبوبیت همانند اسامه بن لادن برخوردارنخواهد بود.

با این وصف، تا هنوز روشن نیست که ایمن الظواهری تا چه اندازه خواهد توانست نفوذ خود را بر این گروه حفظ کند.

بر بنیاد گزارش ها از ایمن الظواهری همواره به عنوان یکی از دستیاران نزدیک اسامه بن لادن و از جمله طراحان و سازمان دهنده گان عملیات عمده القاعده، از جمله حملات سپتامبر سال 2001 میلادی در امریکا نام برده میشود.

ایمن محمد ربیع الظواهری در سال 1951 در مصر متولد شده و در رشته طب تحصیل کرده و در همان کشور به گروه های بنیادگرای اسلامی پیوست.

او ؛ ظاهرا ٌ در اواسط دهه 1980، با اسامه بن لادن آشنا شد و بعدا ٌبه عنوان مشاور و داکتر مخصوص بن لادن، همکاری با او را آغاز کرد.

آژانس خبری روز

کابل – 5 سرطان

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c