روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

بایسته ها برای کارآمدی کمیسیون مشترک صلح

در حالیکه کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاkarzai_and_gelaniکستان در نخستین نشست خود  بر روابط اطلاعاتی و نظامی دو کشور تاکید نموده است اما کارشناسان در مورد موفقیت های آن تردید دارند.

این کمیسیون بروز شنبه ۲۱ جوزا در ادامه سفر کاری دوروزه رییس جمهور کرزی به پاکستان ، نخستین جلسه خود را با حضور رهبران دو کشور برگزار کرد. 

به گزارش آژانس خبری روز ؛ هدف اساسی این کمیسیون مشترک،  غلبه بر نا آرامی های موجود در هر دو کشور عنوان شده است.

این کمیسیون مشترک در حالی ایجاد شده که سه سال پیش نیز دو بار جرگه های امن منطقوی میان دو کشور در اسلام آباد و کابل برگزار گردیده بود.

ناظران سیاسی میگویند ؛ با و جود اینکه مقامات بلند پایه از جانب هردو کشور درین جرگه ها حضور داشتند، اما هیچ کدام نتیجه مثبت درپی نداشت.

در حالیکه برگزاری اولین نشست این کمیسیون با خوشبینی مقامهای ارشد دو کشورهمراه بوده ، اما برخی ها موفقیت های این کمیسیون را به دیده تردید مینگرند.

شماری از کارشناسان معتقد اند که هر نوع موفقیت دراین زمینه نیازمند اقدام عملی پاکستان در خصوص تعهداتش به افغانستان می باشد.

داکترعبدالقیوم سجادی عضو مجلس نمایندگان وکارشناس مسائل سیاسی در گفتگویی با آژانس خبری روز ؛ گفت : (( در مناسبات دیپلوماتیک میان افغانستان و پاکستان ، مسئله اعتماد سازی ضروری میباشد. ))

به باور وی ؛  حکومت و مردم افغانستان نسبت به اراده دولتمردان پاکستان  مخصوصا ٌ نظامیان آن کشور در امر مبارزه با تروریزم بی اعتماد هستند.

او علاوه کرد که به رغم خوشبینی مقامات حکومت افغانستان مبنی بر بهبود روابط با پاکستان،  تغییر چندانی در سیاست خارجی پاکستان رو نما نشده  و نمی توان انتظار داشت که  فضای اعتماد میان دوکشور به میان آمده باشد.

به باور آقای سجادی  ، این کمیسیون مشترک صلح ؛ با جرگه های امن منطقوی که در گذشته راه اندازی شده بود ، تفاوت چندانی ندارد.

اما وی اظهار عقیده میکند که وضعیت نا بسامان در پاکستان و فشارهای بین المللی بر آن کشور، حالا این امیدواری را به وجود آورده است که شاید مقامات پاکستانی در امر مبارزه با تروریزم جدی تر عمل نمایند.

رحمان اوغلی آگاه مسایل سیاسی نیز بعید میداند که این کمیسیون دستآورد های در پی داشته باشد.

وی به آژانس خبری روزگفت : ((  تا زمانیکه مشکلات مرزی میان افغانستان و پاکستان حل نشود و حامیان و مهره های پاکستان در افغانستان به قدرت نرسند، هیچ تغییری در سیاست آنکشور در قبال افغانستان به و جود نخواهد آمد. ))

او افزود ؛  پیش از این مقامات پاکستانی از حسن نیت پاکستان برای تامین امنیت افغانستان سخن  گفته اند، اما تا کنون درین راستا هیچ اقدام عملی انجام نداده اند.

وی تصریح کرد ؛  در جرگه های امن منطقوی که سه سال قبل در کابل و اسلام آباد برگزارشده بود، سران نظامی و سیاسی پاکستان وعده های را مبنی بر آوردن صلح و ثبات در افغانستان داده بودند، اما تا حال کار مفیدی دراین خصوص انجام نشده است.

به گفته آقای اوغلی هر تغییری که بر اثر فشارهای بین المللی در سیاست پاکستان در خصوص افغانستان رو نما شود، بی گمان کوتاه مدت بوده و آن کشور تا رسیدن به هدف نهائی خود از طالبان و هراس افگنان به عنوان یک حربه قوی استفاده خواهد کرد.

قدرت الله احمدی

آژانس خبری روز

کابل - 23 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c