روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

مرگ اسامه پیروزی مهم در مبارزه با تروریزم

کارشناسان سیاسی، نبود اسامه بن لادن را  فرجام Osama-bin-Laden تروریزم ندانسته اما مرگ وی را گام مهم در روند مقابله با تروریزم عنوان میکنند.

به باور تحلیل گران سیاسی ؛ آنهایی که از اسامه بن لادن الهام می گرفتند، کماکان به تلاش ها برای جاودانه کردن مبارزات شان ، ادامه خواهند داد.

حامد کرزی رئیس جمهوری کشور گفته است که کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده در پاکستان، "موضع افغانستان را بر حق ثابت کرد. " 

مقام های حکومت پاکستان می گویند که آنها در کشور شان به هیچ تروریستی پناه نداده اند. اما
به گزارش آژانس خبری روز ؛سلمان بشیر معین وزارت خارجه پاکستان که در دومین نشست سه جانبه افغانستان ، پاکستان و امریکا در کابل حضور یافته بود ،برسانه ها گفت؛ حضور رهبران القاعده و طالبان در پاکستان نمایانگر حمایت حکومت آنکشور از این گروه ها نیست.


معین وزارت خارجه پاکستان در حالی روی عدم حمایت کشورش از تروریستان تاکید می کند که به باور کار شناسان افغان ؛ کشته شدن رهبر القاعده در نزدیکی بزرگ ترین مرکز آموزشی نیروهای پاکستان در ابیت آباد به اثبات رساند که هسته القاعده و طالبان در پاکستان میباشد.

احمد رشيد نويسنده و روزنامه نگار پاکستانی نیز معتقد است که کشته شدن اسامه بن لادن ضربه سنگینی به شبکه القاعده وارد کرده است اما اين شبکه قادر به ادامه حملات تروريستی است.

در حالیکه  مقام های پاکستانی ازتکرار عملیات مشابه که به کشته شدن اسامه انجامید ؛ در خاک کشورشان سخت مخالف هستند اما  مقام های افغان می گویند که در حال حاضر بیش از 90 درصد رهبران ارشد القاعده و طالبان در پاکستان به سر می برند.  

لطف الله مشعل سخنگوی اداره امنیت ملی در واکنش به  رویداد های اخیر در پایتخت و شماری از ولایات در یک نشست خبری برسانه ها گفت که مرگ اسامه بن لادن به معنی پایان تروریزم نیست ، القاعده و شبکه های افراطی در سراسر دنیا و به ویژه در افغانستان و کشورهای همسایه پراگنده اند. 

وزارت دفاع با تاکید بر اهمیت کشته شدن سرکرده القاعده، مرگ وی را برای از بین رفتن این شبکه تروریستی، کافی نمیداند.


جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع میگوید : ((نمی توان گفت که القاعده با مرگ اسامه کاملا از بین رفته است . ))

وی تصریح کرد ؛  مرگ بن لادن تاثیر مثبتی بر آینده افغانستان، منطقه و حتی جهان دارد اما نباید فکر کرد مبارزه با تروریزم پایان یافته است.

بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند که هنوز هم شبکه القاعده بالای گروه های شورشی نظیر حقانی نفوذ دارد و موجودیت این گروه های شورشی در خاک پاکستان موجب تنش های در پاکستان  نیز شده است.

به باور تحلیلگران ، الظواهری مرد شماره دوم القاعده ؛ مبارزه این شبکه را کماکان رهبری خواهد کرد.

طالبان نیز بدنبال کشته شدن اسامه بن لادن ، موج تازه ای از حملات انتحاری و انفجاری را علیه مقامات دولتی و تاسیسات عام المنفعه  راه انداری کردند.

حملات انتحاری بر مقر وزارت دفاع و شفاخانه چهار صد بستر اردو ، کشتار سه جنرال ارشد پولیس در تخار و کندهار ،  یورش بر تاسیسات دولتی در دوروز متوالی در کندهار و نا آرامی ها و حمله انتحاری در مقابل دفتر پی آر تی در هرات از نمونه های بارز شورشیان میباشد.

محمد جواد صالحی کارشناسان مسایل سیاسی ، حملات زنجیره یی شورشیان را به کشتن رهبر القاعده نسبت میدهد.

وی ؛ در گفتگویی با آژانس خبری روز ، خاطر نشان ساخت که مخالفان مسلح در پاسخ به کشتن اسامه به یک سلسله نا آرامی ها و حمله انتحاری بالای مقامات دولتی دست زدند.

سید مسعود آگاه مسایل سیاسی نیز به این باور است که مرگ اسامه بالای روحیه این شبکه  و گروه های شورشی وابسته به این شبکه اثر گذار نبوده و این گروه ها به فعالیت های تخریبی شان ادامه خواهند داد.

القاعده از یک گروه کوچک پیکارجو به رهبری بن لادن در دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفته ودر زمان حاکمیت طالبان در افغانستان حضور فعال داشت.

اسامه بن لادن رهبر این شبکه بدنبال حمله مرگبار 11 سپتامبر سال 2001  در نیویارک ، تحت تعقیب امریکا بود و سرانجام پس از ده سال ، محل اختفای وی در پاکستان افشا و از سوی کماندو های امریکایی در دوم می 2011 کشته شد.

آژانس خبری روز

نصیراحمد صدیقی

کابل – 17 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c