روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

حذف اسامی طالبان ازفهرست تحریم های سازمان ملل، تأثیری برروند صلح ندارد

با آنکه یک کمیته سازمان ملل متحد ؛ لغو تحریمUN های اعمال شده علیه شماری از اعضای پیشین طالبان را به بررسی میگیرد اما کارشناسان معتقد اند که این اقدام به روند صلح در کشور اثر گذار نمیباشد.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ انتظار میرود ؛ جلسه کمیته 1247 سازمان ملل متحد در اواسط ماه جاری میلادی برگزار شود.

بر بنیاد گزارش ها این تصمیم سازمان ملل متحد در پی درخواست حکومت افغانستان اتخاذ شده است.

 

دولت افغانستان بارها از سازمان ملل متحد خواسته است تا به نشانه حسن نیت و زمینه سازی به روند صلح و مذاکره با مخالفان مسلح ، اسامی برخی طالبان از فهرست تحریم های شورای امنیت این سازمان حذف شود.

متکی به گزارش رسانه های معتبر جهانی ؛ یک مقام دولت افغانستان که از او نام برده نشده به "بی بی سی " گفته است که پیش از این ، دولت افغانستان خواستار حذف نام ۴۷ نفر از فهرست تحریم های سازمان ملل متحد شده بود.

اما کمیته ۱۲۴۷ سازمان ملل متحد که قرار است این مساله را بررسی کند، از دولت افغانستان خواسته تا اطلاعات کامل در مورد این افراد را در اختیار این کمیته قرار دهد. 

گفته میشود تاکنون اطلاعاتی  در مورد ۱۸ تن از این گونه افراد در اختیار این  کمیته قرار گرفته که از این میزان ، حذف نام پنج تن از کسانی است که در حال حاضر در ترکیب شورای عالی صلح حضور دارند ، نیز تقاضا شده است.

پیش از این نام شماری از مقام های ارشد طالبان که حالا در صف آنها نیستند و علیه نیروهای خارجی نمی جنگند، از این فهرست حذف شده است.

اما کارشناسان سیاسی و آگاهان براین نظرهستند که لغواین گونه تحریم ها روی مصلحت ها پیشنهاد میگردد و درروند صلح وثبات نقشی نخواهد داشت. 

عزیزرفیعی رییس اجرایی مجتمع جامعه مدنی افغانستان درصحبتی با آژانس خبری روز

گفت،این لیست ها واین بررسی ها درروند صلح درکشورتأثیربه سزایی نخواهد داشت. 

گزارش های تأیید نشده ای وجود دارد که امریکا وسازمان ملل متحد با این اقدام درصدد کسب رضایت مخالفین دولت برای ایجاد پایگاه های دایمی درافغانستان می باشد. 

اما رییس اجرایی مجتمع جامعه مدنی افغانستان براین نظراست که ایالات متحده امریکا ضرورتی برای ایجاد این پایگاه ها درکشورندارد. 

آقای رفیعی خاطرنشان ساخت،ایالات متحده امریکا درکشور های مجاور افغانستان پایگاه نظامی دارد وهرزمانیکه بخواهد هرعملی را انجام داده میتواند. 

رحمن اوغلی نماینده اسبق مردم درولسی جرگه میگوید ،حذف اسامی طالبان ازفهرست تحریم های سازمان ملل نمیتواند برروند صلح درکشورتأثیربه سزایی داشته باشد. 

وی در گفتگویی با آژانس خبری روز ؛ گفت،مخالفین مسلح دولت تا هنوزبرای پیوستن به پروسه صلح آماده گی نشان نداده ولغو تحریم ها علیه آنان نمیتواند گره گشای مشکلات افغانستان باشد.

با این وجود برخی ازکارشناسان سیاسی براین نظرهستند که ایالات متحده امریکا دچاریک سردرگمی درمقابل جنگ علیه تروریزم درافغانستان شده ودر تصمیم گیری های مقامات ناتو و ایالات متحده امریکا در قبال جنگ در افغانستان ؛ بار ها تناقض دیده شده است.

آژانس خبری روز

راضیه عبداللهی

کابل-15 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c