روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

طالبان در پی نفوذ به مناطق امن در شمال هستند

کارشناسان میگویند که تشدید فشار بر مخالفان مسTaliban_9لح در شمال؛ تحرکات این نیرو ها را در انجام حملات انتحاری و انفجاری افزایش داده است.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ مخالفان مسلح در موج تازه از حملات زنجیره یی در شمال و غرب کشور نیروهای داخلی و بین المللی ، مقامات و تاسیسات دولتی را هدف قرار دادند. 

اما مسوولان امنیتی میگویند که طالبان توانایی های رزمی رویارویی را از دست داده و تنها به انجام حملات انفجاری و انتحاری متوصل میشوند.  

 

هرچند حملات مخالفان مسلح ؛ از سوی مقامات دولت و نیرو های خارجی به گونه تبلیغات خوانده شده است مگر رخداد های اخیر در پایتخت وولایات یک سلسله نگرانی های را ببار آورده است.

به باور کارشناسان ؛ طالبان در چند روز اخیر با حملات شان حتی در مقر وزارت دفاع ؛ نشان دادند که میتوانند در داخل دستگاه های دولتی و نیرو های امنیتی نفوذ نمایند.

در تازه ترین مورد ؛ حملات انفجاری در شهر هرات و در برابر دفتر تیم بازسازی ولایتی " پی آر تی "  و حمله انفجاری درداخل ولایت تخار که  دو جنرال ارشد پولیس را کشت ، همچنان شماری از مقامات و مردم ملکی را نیزبه کام مرگ برد ویا زخمی ساخت.


پیش از این طالبان گفته بودند که در تداوم عملیات "بدر" که یک ماه قبل اعلام شده است ، مقامات بلندپایه دولتی را هدف قرار خواهند داد.
 

بربنیاد گزارش ها ؛ فرار نزدیک به 500 زندانی از زندان کندهار و به تعقیب آن حملات انفجاری و تیر اندازی مهاجمان مسلح بر تاسیسات دولتی در شهر کندهار ، حملات انتحاری در مقر وزارت دفاع و شفاخانه چهار صد بستر اردو ، کشتار سران و متنفذین قومی در ولایات سرپل ،کنر و زابل از نمونه های بارز این عملیات عنوان میگردد.

شماری از کارشناسان میگویند که با این وجود ؛ مقامات امنیتی کشور این هشدارهای طالبان را جدی نگرفته و آن را تبلیغات میان تهی؛ خواندند.

برخی دیگر ؛ برخورد ضعیف دولت و نا کارآیی پالیسی های شورای عالی  صلح را در افزایش حملات مخالفان مسلح اثر گذار می دانند.  

نور الحق علومی آگاه مسائل نظامی به آژانس خبری روزگفت که برخورد ضعیف دولت در برابر مخالفین عامل اصلی افزایش تنش ها و نا امنی ها در کشورشده است.

وی افزود: " مخالفین مسلح قوی نشده اند بلکه حکومت ضعیف عمل میکند."

به باور آقای علومی؛ برنامه صلح ، پروسه انتقال مسئولیت و آغاز خروج تدریجی نیروهای خارجی از کشور به نحوی در تحرکات مخالفین نقش دارد.

او میگوید ؛ آنها " مخالفان مسلح " می خواهند درین مقطع زمانی با افزایش حملات ، جایگاه شان را درکشور به اثبات برسانند.

آقای علومی ، دستگاه استخبارات پاکستان را در حملات اخیردخیل دانسته  و گفت که پس از کشته شدن اسامه بن لادن ، آنکشور در تلاش است که توجه جامعه جهانی را به نا امنی های افغانستان متمرکزسازد.

داود سلطان زوی عضو پیشین مجلس نمایندگان نیز معتقد است که در امر مبارزه با دهشت افگنی در افغانستان ؛ حکومت و جامعه جهانی کوتاهی می کنند.

اودر گفتگویی با آژانس خبر رسانی روز گفت که جامعه جهانی و حکومت افغانستان استراتیژی مشخصی در امر مبارزه با مخالفین ندارند.

به گفته وی افزایش تحرکات مخالفین نشان می دهد که نیروهای امنیتی افغان توانائی عهده دار شدن مسئولیت تامین امنیت از نیروهای خارجی را ندارند.

آقای سلطان زوی هم چنین مردم را در این زمینه مقصر دانست و گفت که مردم هم موضع چندان مشخصی در برابر مخالفین ندارند.

این در حالی است که جنرال عبدالرحیم وردگ ؛ وزیر دفاع که درپی رخداد های اخیر به شورای ملی فرا خوانده شده بود به صراحت گفت که مخالفان مسلح در همدستی با  دستگاه های استخبارات کشور های همسایه در صفوف نیرو های امنیتی نفوذ کرده اند.

آژانس خبری روز

قدرت الله احمدی

کابل – 13 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c