روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

مسوولان امنیتی : طالبان توانایی نبرد رویارویی را ندارند

با آنکه مسوولان امنیتی میگویند که طالباTaliban_7ن توانایی های رزمی رویارویی را از دست داده اند اما ظاهرا ٌ حملات گسترده عليه مراكزنظامی وغيرنظامی زیر نام " عملیات بدر " ، تشدید یافته است.

به گزارش آژانس خبری روز ؛  طالبان شروع حملات بهاری را زیر نام عملیات "بدر" از اول می سالروان در ولایات مختلف کشور به اجرا درآوردند.
 

بر بنیاد گزارش ها ؛ طالبان در موج تازه ای از حملات شان نیروهای داخلی و بین المللی ، مقامات و تاسیسات دولتی را هدف قرار دادند.

هرچند اعلام عملیات بدر ؛ از سوی مقامات دولت و نیرو های خارجی به گونه تبلیغات خوانده شده است مگر با توجه به رخداد های اخیر در پایتخت وولایات یک سلسله نگرانی های را ببار آورده است.

به باور کارشناسان ؛ طالبان در چند روز اخیر با حملات شان در نقاط حساس حتی در مقر وزارت دفاع ؛ نشان دادند که میتوانند در داخل دستگاه های دولتی و نیرو های امنیتی نفوذ نمایند.

نورالحق علومی آگاه بر رویداد های جاری در گفتگویی با آژانس خبری روز گفت که طالبان سعی دارند در قدم نخست در راستای ترور شخصیت های سیاسی و چهره های با نفوذ دولت عمل کنند. 

در تازه ترین مورد ؛ روز شنبه هفتم جوزا در پی یک انفجار انتحاری ، جنرال داود داود قوماندان پولیس زون 303 پامیر در شمال و دست کم شش نفر دیگر درمقر ولایت تخار کشته شدند.

پیش از این طالبان گفته بودند که در تداوم عملیات بدر مقامات بلندپایه دولتی را هدف قرار خواهند داد.

فرار نزدیک به 500 زندانی از زندان کندهار و به تعقیب آن حملات انفجاری و تیر اندازی مهاجمان مسلح بر تاسیسات دولتی در شهر کندهار ، حملات انتحاری در مقر وزارت دفاع و شفاخانه چهار صد بستر اردو از نمونه های بارز عملیات بدر عنوان میگردد.

کارشناسان میگویند که با این وجود ؛ مقامات امنیتی کشور این هشدارهای طالبان را جدی نگرفته و آن را تبلیغات میان تهی؛ خواندند.

با این حال؛  بدنبال رخداد های اخیر؛  وزرای دفاع ، داخله  و رئيس اداره امنيت ملی،  بتاریخ پنجم جوزا به منظور پاسخگویی به پارلمان فرا خوانده شدند.

وزير دفاع ، پيشگيری از حملات انتحاری را دشوار خوانده و تأكيد كرد: (( تا زمانيكه پناهگاه‏های شورشیان در بيرون از مرزهای افغانستان هدف قرار نگيرند، نميتوان حملات انتحاری را مهار كرد. ))


جنرال عبدالرحیم وردگ میگوید ؛ با آنکه طالبان در استراتیژی جديد خود حمله بر تأسيسات نظامی و غيرنظامی را افزايش خواهند داد، اما نيروهای افغان از لحاظ كمی و كيفی توانمندی جلوگيری از اين حملات را دارند.


وی میگوید: (( طالبان، توانايي جنگ رو در رو را با نيروهای افغان از دست داده و سعی دارند حملات خود را از طريق بم گذاريها و حملات انتحاری افزايش دهند. ))

وزیر داخله نیز با حضور در پارلمان از دستگیری بیش از 1600 تروریست در دو ماه اول سالروان خورشیدی خبرداد و میگوید که در دو ماه گذشته ؛  25 حمله انتحاری رخ داده و از وقوع 9 حمله انتحاری جلوگيری شده است

بسم الله محمدی خاطر نشان كرد: (( در دو ماه نخست سالروان، 994 حمله تروريستی در سراسر کشور ، رویداده است. ))

درهمین حال لطف الله مشعل، سخنگوی ریاست امنیت ملی ؛ازتدابیر شدید امنیتی و همآهنگی بیشتر نیروهای امنیتی جهت خنثی سازی حملات احتمالی مخالفان مسلح دولت خبرمیدهد.

او گفت : (( طالبان شکست می خورند و با چنین تبلیغات می خواهند روحیه مردم را ضعیف ساخته و شکست های شان را پنهان نمایند.))

سخنگوی ریاست امنیت ملی از دستگیری 5 کودک که به انجام حملات انتحاری گماشته شده بودند در ولایات  کابل  و ننگرهار خبر داده گفت که یک گروپ پنج نفری سازمان دهنده گان حمله بر شفاخانه چهارصدبستر اردو را نیز گرفتار نموده اند


نیروهای آیساف و ناتو نیز تأیید می کنند که طالبان در جریان سال جاری تلاش خواهند کرد تا مناطق از دست رفته شان را دوباره به دست آورند
.


جنرال جوزف بلاتز، سخنگوی نیروهای آیساف می گوید؛ طالبان در چندماه اخیر تضعیف شده و تونایی جنگ را از دست داده اند.

آژانس خبری روز

کابل – 7 جوز

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c