روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

نیرو های امنیتی توانایی تامین امنیت سراسری را دارند

سپردن مسولیت های امنیتی از سANA_Solier_in_line_4ه ولایت و چهار شهر بزرگ کشور در پی اعلام رییس جمهور کرزی باور مندی های را به توانایی نیرو های امنیتی افغان در تامین امنیت بر انگیخته است.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ استقبال مردم ، مسوولان امنیتی و مقامات محلی از این پروسه با اتکا به نیرومندی قوای مسلح کشور خوشبینانه میباشد. 

ولایت پنجشیردر یکصد کیلو متری شمال کابل ازجمله سه ولایتی است که در مرحله نخست ؛ مسولیت امنیت به نیرو های افغان سپرده میشود.  

مقامات محلی دراین ولایت اذعان میدارند که درگذشته نیز مسوولیت امنیت درپنجشیربدوش نیروهای امنیتی افغان وخودمردم پنجشیر بوده است .

پاسوال محمدقسیم "جنگل باغ" قوماندان پولیس پنجشیر  میگوید ، تاًمین امنیت درپنجشیر مدیون شجاعت وفداکاری مردم و نیرو های امنیتی دراین ولایت بوده است.

وی اضافه میکند که درحال حاضرحدود 80 تن ازنیروهای خارجی درترکیب تیم بازسازی ولایتی حضور دارند امادرتاًمین امنیت نقشی نداشته اند.  

مقامهای محلی در ولایت بامیان نیزاز انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای داخلی استقبال کرده ، اما بر تجهیز و تقویت این نیروها تاکید نهاده اند.

حبیبه سرابی، والی بامیان، گفته است که نیروی پولیس در این ولایت قادر به برقراری و حفظ امنیت در این ولایت است.

خانم سرابی با بیان اینکه نیرو های آیساف در این ولایت حضور نظامی نداشتند خاطر نشان ساخت که  ولایت بامیان آمادگی انتقال مسئولیت به نیروهای داخلی را دارد.

مقام های محلی ولایت هرات در غرب افغانستان همچنان از اعلام زمان واگذاری مسئولیت تامین امنیت شهر هرات به نیروهای افغان استقبال کرده اند.

قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر در هرات ؛  پیش از این هم از آمادگی نیروهای تحت فرمانش برای پذیرفتن مسئولیت تامین امنیت و به صورت ضمنی از ضرورت تجهیز بیشتر این نیروها سخن گفته بود.


سید آقا ثاقب، قوماندان پولیس هرات نیز از آمادگی کامل برای تحویل گیری تامین امنیت سخن میزند.

او میگوید: (( هر لحظه آماده هستیم که از خاک خود به طور مستقلانه دفاع کنیم. ))

به باور وی حضور نیرو های خارجی در بخش بازسازی و شماری هم در میدان هوایی هرات تنها مورال روانی نیرو های افغان را تقویت بخشیده اما نقشی در تامین امنیت شهر هرات ندارند.

پیش از این مقامات در وزارت دفاع از آماده گی ها برای انتقال مسوولیت تامین امنیت از نیرو های ناتو اطمینان داده بودند. 

جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع که در یک نشست خبری به همین مناسبت سخن میزد  به خبرنگاران گفت ؛ در حال حاضر شمار سربازان ارتش به ١٥٠ هزار نفر رسیده و ٢٠ هزار نفر دیگر نیز مشغول فراگیری آموزش هستند. 

رویهمرفته آقای عظیمی میگوید که هنوز هم اردوی افغانستان به امکانات بیشتری نیاز دارد و باید جامعه جهانی در این زمینه به کمک های خود به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دهد. 

در همین حال ناتو می گوید که تلاشها برای آموزش نیروهای امنیتی افغان را در پانزده ماه گذشته سه برابر کرده است. 


جنرال ویلیام کادویل قوماندان مأموریت آموزشی ناتو درافغانستان می گوید که در یک سال گذشته بیش از ٧٠ هزار نفر به شمار نیروهای امنیتی افغان افزوده شده است.

این در حالی است که اداره امنیت ملی از تشدید فعالیت های منسوبان امنیت ملی در شناسایی و دستگیری سازمان دهنده گان حملات انتحاری خبر میدهد.

لطف الله مشعل، سخنگوی امنیت ملی  روز یکشنبه، ۷ حمل در یک نشست خبری گفت که ۹۱ درصد از تمام حملات، برنامه ها و فعالیت های تروریستی توسط نیروهای امنیت ملی با تشریک مساعی اردو و پولیس ملی ؛ قبل از وقوع خنثی می شود.

او میگوید : ((ما یک درصد ضعف داریم و ۹۹ درصد موفق هستیم . ))

اما شماری ازکارشناسان نظامی وسیاسی به این باورهستند که نیروهای امنیتی تازمانی نمیتوانند تاًمین امنیت نمایند که نیروهای مسلح کشورازلحاظ تجهیزات وتسلیحات زمینی وهوائی خودکفانشوند وروحیه ملی دربین قوت های امنیتی ایجادنگردد .

جاویدکوهستانی آگاه مسایل نظامی میگوید که نیروهای امنیتی افغانستان وقتی میوانند عهده دارمسوولیت تاًمین امنیت درکشورشوند که درداخل ساختاررهبری نیروهای مسلح وحدت فکری وسیاسی وجود داشته باشد واختلافات قومی مهارشود.

وی به آژانس خبری روز گفت ؛ این مامول زمانی برآورده میشود که جامعه جهانی  در مبارزه باتروریزم صادقانه بر خورد نموده و در تجهیز و تمویل نیرو های امنیتی نیز همکاری نمایند.

احمدسعیدی کارشناس مسایل سیاسی ادامه مداخلات کشورهای همسایه را درامورافغانستان ازجمله چالشهای فرا روی نیروهای امنیتی افغانستان عنوان میکنند.

وی نیز بر تسلیح ، تجهیز و آموزش نیرو های امنیتی تاکید دارد.

انتظار میرود ناتو و دولت افغانستان بتوانند برنامه تقویت نیروهای افغان را به گونه ای به پیش ببرند که تا سال ٢٠١٤ میلادی این نیرو ها قادر باشند مسئولیت کامل تامین امنیت را به عهده بگیرند و نیروهای ناتو افغانستان را ترک کنند.

آژانس خبری روز

عبدالبصیرتقوا

کابل-9 حمل

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c