روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

عدم توجه به بازسازی مجسمه های بودا در بامیان

با آنکه ده سال از تخریب مجسمه های بودا دروBamiyan_Afghansitan لایت بامیان می گذرد؛اما بر خلاف وعده های داده شده توجهی به بازسازی آن نشده است.

بعد از سقوط حکومت طالبان و روی کار آمدن اداره مؤقت در سال 2002 در افغانستان بعضی از کشور ها مانند جاپان و سویس در قمست بازسازی مجسمه های بودای این ولایت  ابراز آمادگی کرده بودند.

اما با گذشت  ده سال از تخریب مجسمه های حیرت انگیز بودا که حاصل تلاش چندین قرنه هزاران استاد مجسمه ساز و نقاشان ماهر و با ذوق و سلیقه را به نمایش می گذارند از طرف دولت افغانستان  و وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور هیچ کاری برای بازسازی آنها انجام داده نشده است.

مجسمه های 53و 35 متری بودا بنام های صلصال و شهمامه که در حال حاضرتنها جای خالی آنها باقی مانده است ،  روزگاری بزرگترین مجسمه های جهان به حساب می آمدند و سالانه هزاران سیاح و جهانگرد داخلی و خارجی را به سوی خویش فرا می خواندند.

طبق گفته های مؤرخین مجسمه، 35 متری بودا در قرن دوم میلادی و مجسمه 53 متری در بین قرن دوم و سوم میلادی ساخته شده است.

اما متأسفانه این مجسمه های  کم  نظیر جهان، با سقوط بامیان بدست طالبان،در نوزدهم ماه حوت سال 1377 خورشیدی بواسطه آنان نابود گردیده و به تپه ای از خاک مبدل گشتند.

به گفته مسئولان آبدات تاریخی افغانستان؛ از تشکیل اداره مؤقت در افغانستان تا کنون ده ها آثار باستانی به کمک و همکاری بعضی کشورها و موسسه علمی فرهنگی یونسکو در ولایات مختلف کشور ترمیم و بازسازی شده اند.

اما سوالی که این روزها اذهان  عده زیادی از فرهنگیان و شهروندان بامیان را مشغول کرده اینست که چرا مجسمه های بودای بامیان با وجود اینکه چندین کشور برای بازسازی آن ها اعلام آمادگی کرده اند و از پیشینه و ارزش تاریخی زیادی هم بر خوردار هستند بازسازی نمی شوند؟

جواد ضحاک رئیس شورای ولایتی بامیان می گوید: ((حکومت مرکزی نسبت به ولایت بامیان تبعیض قایل اس و حتی آثار باستانی این ولایت را نیز ترمیم و بازسازی نمی کنه،در حالی که موسسه یونسکو آماده است تا بودجه ترمیم و بازسازی آثار تاریخی این ولایت را پرداخت کنه.))

اما ابراهیم اکبری رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان با این دیدگاه موافق نبوده اذعان میکند که وی بر این باور است که تندیس های بودای بامیان بیش از حد تخریب شده اند و به همین دلیل  وزارت اطلاعات و فرهنگ  و موسسه یونسکو در تردید اند که آنها را بسازند یانه؟

به گفته اکبری اگر هفتاد فیصد از قطعات اصلی مجسمه های بودا جمع آوری شود،ممکن است که وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور و موسسه یونسکو در بازسازی این مجسمه ها اقدام کند.

دراین حال داکتر حبیبه سرابی والی بامیان به این عقیده است که در مورد بازسازی تندیس های بودای بامیان باید حکومت مرکزی تصمیم بگیرد.

او؛میگوید :(( گرچه ما خواهان این هستیم تا هرکدام از مجسمه ها که قطعات بیشتری از آن موجود اس ترمیم و بازسازی شوه، اما حکومت مرکزی باید ده ای قسمت تصمیم بگیره و از مؤسسه یونسکو درخواست همکاری کنه.))

از سویی هم عده ای از مردم بامیان می گویند که حکومت مرکزی،طی ده سال گذشته در قسمت ترمیم و بازسازی آثار تاریخی و میراث های فرهنگی بامیان بی توجه بوده و تا هنوز هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است.

احسان الله یکی از دکانداران بازار بامیان، دریک گفتگو با آژانس روز گفت:((دولت افغانستان بامیانه فراموش کده  و بخاطر نیگاه کدن آثار تاریخی هیچ کار نکده. دولت ده ای سالا  بری مردم بامیان چی کار کده که آلی آثار تاریخی ای ولایته بازسازی کنه.))

با وجود  اینکه ده سال از تخریب تندیس های بودای بامیان می گذرد ، ولی  وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور تا حال نتوانسته یا نخواسته است که سروی دقیقی در مورد بقایای مجسمه های بودای بامیان انجام دهد تا معلوم شود که این مجسمه های 1600 ساله قابل بازسازی هستند یانه؟.

این در حالیست که مردم بامیان هیچ امیدواری به بازسازی تندیس های بودای این ولایت ندارند.

آژانس خبری روز

محمدزمان  احمدی

بامیان19 ثور

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c