روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

آبدات تاریخی بامیان در معرض خطر نابودی قرار دارند

مسئولان برنامه گسترش و توسعه جهانگردی Bamiyan_Afghansitanدرولایت بامیان وضعیت  آثار تاریخی در این ولایت را بحرانی میخوانند.

به گفته این مسوولان ؛ حوادث طبیعی و حفاریهای غیرقانونی  بسیاری از آثار باستانی از جمله 8 اثر ارزشمند تاریخی بامیان را، که ثبت میراثهای فرهنگی جهان است، درمعرض خطر نابودی قرارداده است.

آنان هوشدار میدهند که اگر در قسمت حفاظت این آبدات تاریخی توجه جدی صورت نگیرد ؛ این میراث های فرهنگی نابود خواهند شد.

 

امیر فولادی؛ مسئول ملی توریزم در دفتر مرکزی آغاخان میگوید ، وضعیت تمامی آبدات تاریخی بامیان بحرانی بوده و اکثر آنها در حال فرسایش هستند.

وی در گفتگویی با آژانس خبری روز ؛ گفت که آبدات تاریخی سرمایه ملی بوده ؛ با جذب سیاحان و گردشگران خارجی سطح اقتصاد کشور را بالا می برد.

به باور وی ؛ مردم محل در حفظ آبدات تاریخی سهم ارزنده دارند.

او گفت : " ما کوشش می کنیم  برای مردم بفهمانیم که حفظ آثار تاریخی نه تنها از نظر فرهنگی با ارزش است از نظر اقتصادی نیزبا اهمیت بوده و با جذب جهانگردان سطح اقتصاد مردم بالا خواهد رفت".

ابراهیم اکبری رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان ؛ دلیل از بین رفتن آثار فرهنگی وآبدات تاریخی بامیان را عدم آگاهی مردم از اهمیت این آثار، بی توجهی مسئولین امور ، عدم سرمایه گذاری دولت وحوادث طبیعی می داند.

آقای اکبری به آژانس روز گفت:" یک سلسله کاوشگری های غیر قانونی از طرف مردم هم صورت میگیرد که به آثار تاریخی و فرهنگی بامیان صدمه میرساند. "

به گفته این مسوولان ؛ در کنار دو مجسمه بزرگ بودا در شهر بامیان ؛ بنا های تاریخی شهرغلغله، چهل برجه در ولسوالی یکاولنگ، شهر ضحاک، دره اژدر، بند امیر، دره هاجر در ولسوالی کهمرد، مجسمه کوچک بودا در دره ککرک، نقاشی های سموج های دوره بودایی وشهر بربرنیز درمعرض خطر نابودی قرار دارند.

مسئولان ریاست اطلاعات وفرهنگ بامیان در حالی از عدم آگاهی مردم از ارزش های فرهنگی سخن میزنند که ، بالا بردن سطح آگاهی مردم از اهمیت و ارزش این آثار به عهده این نهاد می باشد.

اما در این اواخر وزارت اطلاعات و فرهنگ ، گروهی را برای حفاظت از آثار تاریخی بامیان تحت نام قطعه012  ایجاد نموده که  صرف دوازده نفر در این گروه در قالب ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان فعالیت می نمایند.

بسم الله تابان مشاور امنیتی والی بامیان می گوید:" بدون شک دوازده نفر به هیچ وجه نمی توانند آنچنان که انتظار می رود از آبدات تاریخی بامیان حفاظت و نگهداری کنند. "

وی ؛ میگوید با توجه به یک سلسله حفریات خود سرانه که از سوی مردم  در کنارآثار باستانی این ولایت صورت گرفته است ؛ ایجاب مینماید که دولت باید نیروهای امنیتی بیشتری را بخاطر پاسداری از این آثار بگمارد.

با این حال  مقامات در ولایت بامیان حکومت مرکزی را به بی توجهی در قبال  آثار باستانی این ولایت متهم نموده میگویند که دولت ظرف ده سال گذشته نتوانسته  حتی مجسمه های تخریب شده بودا را باز سازی نماید.

پیکره های دو مجسمه بزرگ بودا بنام های صلصال و شهمامه که قدامت1600 ساله دارند،  درسال 1379خورشیدی  توسط طالبان تخریب شد.

انتظارمیرود این دو مجسمه از سوی کشور جاپان باز سازی گردد.

اما داکترحبیبه سرابی والی بامیان به این باور است که اگر مجسمه های بودا بازسازی هم شوند ارزش و اهمیت گذشته را نخواهند داشت لیکن از لحاظ جذب سیاحان و جهانگردان،مبنع در آمد خوبی خواهد بود.

والی باميان در زمينه حفظ میراث های فرهنگی خواهان همکاری مردم و باشندگان این ولایت شده و علاوه کرد:" تا زماني که آبدات تاریخی توسط مردم حفظ نشود، حفاظت کامل از آن ممکن نیست".

این در حالی است  که کار بازسازی شماری از آثار تاریخی کشور از طرف وزارت اطلاعات و فرهنگ به همکاری بعضی از کشور ها و سازمان علمی فرهنگی یونسکو در شماری از ولایات از مدت ها قبل رویدست گرفته شده است.

مسؤولان آبدات تاریخی افغانستان میگویند ؛ 178 بنای تاریخی را در سال های اخیر سازی کرده اند و از آن جمله بازسازی مسجد باغ بالا، مسجد گلدسته شهر کهنه کابل، مقبره مهتر لام بابا در لغمان و خانقاه چشت شریف در ولایت هرات میباشد.

آژانس خبری روز

محمدزمان احمدی

ولایت بامیان- 22 حمل

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c