روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

نگرانی ها از قاچاق مواد کیمیاوی در پیش ساخت هیروئین

مسولان مبارزه با مواد مخدر میگویند کHeroinه قاچاق مواد کیمیاوی از مرز های بیرونی میزان تولید مواد مخدر را در کشورافزایش داده است.

به گزارش آژانس خبری روز ؛ وزیر مبارزه با مواد مخدر، از فعالیت آزادانه‏ قاچاقبران مواد مخدر در کشورهای همسایه به شدت انتقاد مینماید.

 به باور ضرار احمد مقبل ؛ گراف ضبط مواد مخدر در کشورهای همسایه پایین بوده وبرعکس تقاضا به مواد مخدربیشتر میباشد.

او معتقد است که میزان تقاضا به مواد مخدر در بیرون از کشور؛  قاچاق مواد کیمیاوی را از آنسوی مرزها مساعد ساخته و سر انجام تولید مواد مخدر را در مناطق نا امن و دور افتاده کشور فزونی می بخشد. 

 

 وی که در دیداری از ولایت هرات در اوایل سالروان خورشیدی در راستای محو کشت کوکنار در آنولایت صحبت میکرد ؛ قاچاق مواد کیمیاوی را از آنسوی مرزها  ؛ چالش عمده فرا روی مسوولان امنیتی و مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد.

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله نیز تاکید دارد که افغانستان قابلیت تولید مواد کیمیاوی را ندارد.

لوی پاسوال بازمحمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدروزارت داخله در صحبتی با آژانس خبری روز عنوان داشت که مواد کیمیاوی پیش ساخت هیروئین از ایران و پاکستان به کشور قاچاق میگردد.

به گفته وی سرحدات شمال کشور از رهگذر قاچاق مواد کیمیاوی آسیب پذیر بوده و گمان میرود مواد کیمیاوی از کشور های  روسیه ازبکستان و تاجکستان نیز وارد کشور گردد.

و اما کارشناسان اموربراین باورند؛ مواد کیمیاوی که درپروسس هیروئین و ترکیب سایر مواد مخدر استفاده میگردد در کنار اضرار مواد مخدر ؛ آسیب های را به مصرف کننده نیز میرساند.

به باور کارشناسان صحی ؛ مواد کیمیاوی که در پیش ساخت هیروئین و دیگر مواد مخدر بکار میرود انواع متنوع جامد ومایع داشته که هر کدام نظر به خصوصیات کیمیاوی  آن اضرار گونه گون به مصرف کننده میرساند.

به گفته این نظریه پردازان از این میان اسید کلوراید که اغلب درتولید هیرویین استفاده میگردد مصرف بی رویه آن به مرگ  انسان می انجامد.

داکترعبدالله وردک آمردیپارتمنت کاهش تقاضای مواد مخدردروزارت صحت عامه می گوید؛  سیستم تدافعی بدن فرد معتاد که ازلحاظ توانایی ضعیف وآسیب پذیر میباشد با مصرف مواد مخدر آگنده از اسید ها " مواد کیمیاوی " ، مقاومت نمیداشته باشد.

وی در گفتگویی با آژانس خبری روز گفت ؛ استفاده از هیروئین ، مورفین ، کراک و کرستال که بازیافته از مواد کیمیاوی میباشد به شدت سیستم دفاعی بدن را آسیب میرساند.

داکترعبدالله می گوید:« استفاده از این گونه مواد مخدر آسیب های شدید را در کمترین زمان به قلب ،  شش ها و دستگاه تنفسی مصرف کننده میرساند.

به گفته وی حساسیت های پوستی که نوع پیشرفته آن به سرطان پوست می انجامد نیز ناشی از مصرف مواد مخدر ساخته شده از مواد کیمیاوی میباشد.

مسوولان مبارزه با مواد مخدر میگویند؛ به هر پیمانه مواد مخدری که توسط پولیس دستیاب شده حد اقل یک ربع آن مواد کیمیاوی بوده که از خارج بداخل کشور قاچاق شده است.

در تازه ترین گزارشی که دو روز پیش از سوی وزارت داخله در اختیار رسانه ها  گذاشته شد، از دستیابی نزدیک به 20 تن انواع مواد مخدر و دستگیری بیش از 200 قاچاقبر خبر داده شده است.

لوی پاسوال باز محمد " احمدی" معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله می گوید که  از این میزان تنها بیش از چهار تن آن مواد کیمیاوی میباشد.

به گفته وی این مقدار مواد مخدر بشمول مواد کیمیاوی ظرف 45 روز ازسالروان خورشیدی بدست پولیس افتاده است.

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله علاوه میکند که در خلال همین مدت ، 9 کارخانه تولید هیروئین که اغلب مواد کیمیاوی در این کارخانه ها بکار گرفته میشد شناسایی و تخریب شده است.

رویهمرفته با آنکه وزارت مبارزه با مواد مخدر در همکاری با نهادهای امنیتی تلاش‏های پیگیرانه را برای محو کشت خشخاش و مهار تولید و ترافیک مواد مخدر انجام می‏دهند؛ اما قاچاق مواد کیمیاوی سبب میگردد که تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور، همچنان به قوت خود باقی بماند.

خبرگزاری روز

الیاس کاتب

کابل – 20 ثور

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c