روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

عشق یا سرقت؟

دختری به نام شریفه مدعی است که یک تzzzz_Pacha_Khan_Zadranن از نامزدان منتخب مردم پکتیا در دور قبلی مجلس نمایندگان، در تلاش است تا با او به گونه‏ی جبری ازدواج نماید.

وی، به آژانس خبری روز گفت پادشاه خان خدران، او را تهدید نموده است که اگر پیمان ازدواج با وی، نبندد، این دختر را به عنوان یک دزد معرفی و به دادگاه خواهد کشاند.

 

شریفه، حدود بیست و پنج سال سن دارد و در حال حاضر در مکتب نسوان نمبر دو شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان به حیث آموزگار ایفای وظیفه می نماید.

 

موصوفه، اظهار داشت که مدت یک سال می‏شود که پادشاه خان خدران، پیشنهاد ازدواج را با او داده است.

او گفت که این پیشنهاد را رد کرده اما پادشاه خان خدران گفته است که او را به اتهام سرقت پول و زیورات خانه ی شان به ارگانهای امنیتی و کشفی وزارت امور داخله معرفی خواهد کرد.

شریفه، می گوید داستان عشق یک طرفه‏ی پادشاه خان از اینجا شروع می‏شود که یک سال پیش او با یازده تن از اقارب شان برای میهمانی به خانه‏ی پادشاه خان رفتند که در این میهمانی پادشاه خان عاشق او شده است.

خانم پادشاه خان، نواسه خاله‏ی شریفه می باشد، دختری که به قول خودش، دل پادشاه خان را ربوده است.

به گفته‏ی شریفه، پادشاه خان پیشنهاد ازدواج با شریفه را از طریق خانمش مطرح ساخته است.

بر بنیاد معلومات شریفه، پادشاه خان همراه با شماری از افرادی مسلح تحت فرمانش به تاریخ 12 حمل سال جاری از پکتیا به شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان می آیند.

ظاهرا آنها قصد داشته اند تا شریفه، را به زور از شبرغان به پکتیا انتقال دهند، که شریفه، موضوع را با مقامات امنیتی جوزجان در میان می گذارد که آنان از بردن شریفه به پکتیا ممانعت می کنند و پادشاه خان، موفق به اینکار نمی شود.

شریفه، می گوید پادشاه خان، حدود هشتاد سال سن و سه زن دارد و به همین دلیل با او ازدواج نمی کند.

اما پادشاه خان، در گفتگو با آژانس خبری روز این داستان را خودساخته می داند و می افزاید که شریفه، قصد بازی کردن با آبروی او را دارد.

او شریفه را متهم به بی عفتی نموده، گفت هر گز با اینگونه دختران پیشنهاد ازدواج را نمی دهد.

پادشاه خان، می گوید: (( ای دختر پول های مه ره دزدیده، در خانه آمده، نمک خورده و نمکدان ره شکستانده، یک مقدار پول و زیورات را برده، حالی ای داستان عاشقی را جور کده اس.))

موصوف تاکید ورزید که این یک موضوع جزائی است و می خواهد که از طریق قانونی به این دختر جزا بدهد.

زمانی که از او پرسیده شد، چرا بعد از یک سال این موضوع را مطرح ساخته و می خواهد که این قضیه را در کابل حل و فصل نماید، تیلفون همراهش را قطع کرده و حاضر به جواب نشد.

اما محمد عالم ساعی، والی جوزجان به آژانس خبری روز گفت که پادشاه خان به خاطر این موضوع نزد او مراجعه کرده و قصد داشته که دختر را به کابل انتقال دهد که او ممانعت کرده است.

آقای ساعی، گفت پیش از آن نیز، شریفه موضوع آمدن پادشاه خان با افرادی مسلح اش را به آنان و ارگانهای امنیتی خبر داده بودند، به این دلیل او از بردن شریفه توسط پادشاه خان به کابل جلوگیری کرده است.

ساعی، خاطر نشان ساخت که حقیقت موضوع تا هنوز مکشوف نیست و نیاز است که این  موضوع از سوی ارگانهای عدلی و قضائی بررسی گردد.

محمد حلیم، سارنوال ولایت جوزجان به آژانس خبری روز گفت تا هنوز در این مورد کدام مکتوب از لوی سارنوالی مبنی بر تفویض صلاحیت تحقیقات قضیه پادشاه خان خدران و شریفه دریافت نکرده اند.

موصوف می گوید اگر ادعای پادشاه خان بالای شریفه و یا عکس قضیه درست باشد، در هر دو صورت مطابق قانون با آنها برخورد صورت خواهد گرفت.

مطابق ماده 377 قانون جزا، افراد مفتری، ( کسی که به دیگران تهمت می بندند) باید مجازات شوند.

از سویی هم عالمان دین می گویند که در اسلام هم تهمت زدن ناروا است و هم اجبار ساختن دیگران به ازدواج.

آنان تاکید می ورزند که شریعت اسلام ازدواج اجباری را نمی پذیرد و اینکار ناروا است.

مولوی ولی محمد شیبانی، مدیر نشرات و ارتباط عامه ریاست حج و اوقاف ولایت جوزجان به روز گفت: (( در نکاح مساله مماثلت یک اصل مهم است، که اسلام به آن توجه کرده، یعنی باید میان زوج و زوجه از نظر سن و سال و همچنان فرهنگ و آداب همآهنگی وجود داشته باشد.))

آژانس خبری روز

عارف موسوی – ولایت بلخ

١٦ ثور

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c