روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

انجام اعمال تخریبی وتروریستی توسط طالبان ،علت عمدۀ فاصله گرفتن مردم ازاین گروه خوانده می شود

شماری ازمردم وآگاهان امورمیگویند که انجام اعمال تخریبی وتTaliban_16روریستی توسط طالبان، یکی ازعلت های عمدۀ فاصله گرفتن مردم ازاین گروه می باشد.

 

شاه پور صابر یکتن از آگاهان مسایل سیاسی در ولایت هرات میگوید طالبان در ابتدا ( زمان ایجاد دولت مؤقت و حضور جامعه جهانی در افغانستان) با سوء استفاده از نام اسلام ذهنیت مردم را نسبت به دولت و نیروهای خارجی تغییر دادند و به نحوی میان مردم و دولت فاصله ایجاد نمودند.

 

وی به آژانس خبری روزگفت ، بعد از آنکه مردم فهمیدند که طالبان جز بربادی وطن و بدنام ساختن اسلام چیزی دیگر نمیخواهند، آهسته آهسته از آنان فاصله گرفته و همکاری شان را با دولت شدت بخشیدند.

آقای صابر همچنان گفت در برخی از مناطق دیده شده که مردم محل بخاطر کمبود تشکیلات نیروهای امنیتی افغان، خود تامین امنیت قریه های ولسوالی شان را به دوش گرفته اند.

درهمین حال محبوب شاه و عبدالغنی دو تن از باشنده گان ولسوالی شیندند ولایت هرات میگویند کارهای غیر اسلامی طالبان در جریان سالهای اخیر از جمله دلایل عمده فاصله گرفتن شان از این گروه میباشد.

آنها میگویند طالبان مکاتب را آتش زدند، پلهای  را ویران نمودند، آنتنهای مخابراتی را حریق کردند، از منازل مسکونی مردم  به عنوان سنگر استفاده نمودند و از رفتن زنان و دختران به مراکز تعلیمی جلوگیری نمودند که این خود مردم را به ستوه آورده است.

با اینکه از یک سو همکاری مردم محل با نیروهای دولتی باعث بهتر شدن اوضاع امنیتی در ولسوالیها و قریه های دوردست افغانستان شده است از سوی دیگر این موضوع باعث شده تا روحیه طالبان به نحوی ضعیف شده و از جنگ دست بکشند.

سید عسکر انوری معاون شورای ولایتی هرات میگوید در جریان 5 ماه اخیر بیش از 40 گروه طالبان مسلح در ولایت هرات و ده ها گروه مخالف مسلح دیگر در ولایتهای بادغیس ،فراه و غور از جنگ و خونریزی دست کشیده و به پروسه صلح پیوسته اند.

او میگوید پیوستن ده ها گروه مخالف مسلح دولت به پروسه صلح یکی از عوامل عمده بهتر شدن اوضاع امنیتی در ولایات غربی کشور میباشد.

اما درعین همکاری مردم بادولت باعث شده تا طالبان مسوولان شوراهای مردمی و بزرگان قوم را در کشورهدف حمله قرار بدهند و به قتل برسانند.

معاون شورای ولایتی هرات ضمن اظهار نگرانی از این ناحیه مدعی شد که در جریان چهار ماه اخیر بیش از ده بزرگ قوم و اعضای شورا های مردمی ولسوالیهای مختلف ولایات غربی افغانستان از سوی طالبان مسلح هدف حمله قرار گرفته اند.

آقای انوری میگوید چون طالبان توان رویارویی با مردم محل را ندارند به همین خاطر تلاش میکنند تا بزرگان قوم و نماینده گان مردم را هدف قرار بدهند و رعب و وحشت را در میان مردم ایجاد نمایند.

وی از تمامی ارگانهای امنیتی در سطح شهر وولسوالیها خواست تا امنیت متنفذین قومی و بزرگان شوراهای مردمی را بگیرند تا از هر گونه تهدیدات احتمالی در آینده جلوگیری شود.

ازسوی دیگرمقامات پولیس درغرب کشور میگویند در جریان سال روان خورشیدی همکاری مردم با نیروهای امنیتی افغان در کشور هشتاد درصد افزایش یافته است.

به گفته این مقامات در جریان 20 عملیات تصفیوی نیروهای امنیتی افغان که در جریان سال جاری در ولایتهای هرات، فراه، غور و بادغیس راه اندازی گردیده است مردم محل سهم بسزایی داشته اند .

عبدالرئوف احمدی سخنگوی قوماندانی زون ساحوی پولیس درغرب کشور میگویند اشتراک مردم در عملیاتهای نظامی در متلاشی شدن گروه های مخالف دولت تاًثیر بسزایی داشته است.

وی به آژانس خبری روزگفت که کشته شدن افراد ملکی در جریان حملات انتحاری طالبان در ولایتهای مختلف کشوروجمع آوری عُشر و زکات از مردم توسط مخالفین دولت دو عامل اصلی فاصله گرفتن مردم از صفوف طالبان محسوب میشود.

بنا به اظهارات آقای احمدی در جریان یک هفته اخیر طالبان در ولسوالی پساوند ولایت غور قصد حمله بالای مواضع نیروهای دولتی را داشتند که قبل از انجام این عمل با مقاومت باشنده گان آن ولسوالی مواجه گردیدند.

سخنگوی قوماندانی زون ساحوی پولیس در غرب کشور میگوید مردم محل با سنگ و چوب در مقابل طالبان صف کشیدند که در جریان درگیری میان دو طرف دست کم ده تن از طالبان کشته و زخمی شدند.

گفته میشود در این زد و خورد یکتن از افراد ملکی نیز کشته شد و شماری دیگر از آنان زخم برداشتند.

همچنان گزارشها از ولایت بادغیس حاکی از آن است که طالبان چندین بار در ولسوالیهای مقر و بالامرغاب آن ولایت در حین جمع آوری عُشر و زکات با مقاومت سخت مردم محل روبرو شدند.

درهمین حال عبدالغنی صابر معاون والی بادغیس میگوید تا کنون چندین بار مردم از آنها درخواست سلاح را نموده اند تا در مقابل طالبان بجنگند و آنان را از منطقه شان بیرون نمایند.

او همچنان تائید میکند که میزان علاقه مندی مردم در عرصه همکاری با دولت در جریان سال جاری افزایش قابل ملاحظۀ داشته است.

رویهمرفته مسوولان پولیس زون غرب به گروه طالبان هشدار میدهند در صورتیکه از جنگ و خونریزی دست نکشند و به پروسه صلح نپیوندند با واکنش شدید ارگانهای امنیتی در کشور مواجه خواهند شد.

ازسویی هم کارشناسان امور سیاسی در کشور به این باوراند در صورتیکه همکاری مردم با دولت به همین گونه ادامه یابد بعد ازسال 2014 یعنی پس ازخروج نیروهای خارجی از افغانستان دولت شاهد دست آوردهای چشمگیری از قبیل فروپاشی گروه طالبان و برقراری صلح و امنیت در کشور خواهد بود.

آژانس خبری روز

سهراب رحیمی

هرات- 26 جوزا

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c