روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

دهاقین مواد مخدر: قاچاقبران مواد مخدر خانواده های مارا تهدید به مرگ میکنند

شماری از دهاقین میگویند که قا چاقبران مواد مخدر  برایKoknar_8 اینکه مواد مخدر را از آنان رایگان به دست آورند، خانواده های شا نرا  تهدید به مرگ  می کنند .

این دهقانان اظها رمیدارند که در مورد اختطاف اعضای خانواده شان چندین بار اخطاریه هایی نیز دریافت کرده اند.

 

عبدالغفور یکتن از دهاقین منطقه اوزبین ولسوالی سروبی ولایت کابل به آژانس خبری روزگفت :" من از 6 سال بدینسو4 جریب زمین  خودرا کوکنار کشت می کنم ولی در این اواخر از سو ی قاچاقبران تهدید شده ام  تا مواد مخدر را رایگان به آنها تسلیم نمایم "

 

او ضمن نگرانی از  رفتار بد قاچاقبران مواد مخدر در ولسوالی سروبی گفت که قاچاقبران آنها را تهد ید به مرگ می کنند و کوکنار کشت شده شان را بزور غضب می کنند.

او میگوید که قاچاقبران خانواده های آنها را بخاطر در یافت رایگان کوکنار به مرگ و اختطاف تهد  ید می کنند.

این دهقان علاوه کرد که در سال گذشته حدود 4 جریب زمین را  کوکنار کشت نموده بود ولی        حاصل سه جریب آنرا قاچاقبران تصاحب نمودند.

عبدالغفوردهقان ولسوا لی سروبی دررابطه به پروژه های معیشت بدیل گفت که تاکنون در ولسوالی سروبی برای معیشت بدیل توزیع نشده است.

او علاوه کرد که اگر آنها محصولات مشروع در زمین های خود کشت کنند در بازار به نرخ کمتر بفروش میرسد و نه تنها مفاد نمی کنند بلکه زیان نیز می کنند.

محمد گلاب یکتن دیگر از کشاروان کوکنار در مربوطات ولسوالی نادعلی ولایت هلمند گفت که قاچاقبران سالانه از صد در صد کشت کوکنار  هفتاد در صد آنرا بزور تصاحب می کنند.

وی تصریح کرد ؛ اگر کشاورزان در ولسوالی نادعلی کوکنار را بطور رایگان در اختیار قاچاقبران مواد مخدر قرار ندهند زندگی آنها و خانواده هایشان به خطر مواجه میشود.

همکاری با قاچاقبران اعتیاد  به مواد مخدر را نیز درپی دارد .

به گفته گلاب دو سال قبل یک پسر جوان اش که با قاچاقبران مواد مخدر همکار بود معتاد به مواد مخدر شده است.

همچنان وی علاوه کرد که یک پسر دیگر اش که 22 سال عمر دارد نیز امسال معتاد به مواد مخدر شده  است.

او گفت که اکثریت قاچاقبران در سطح ولایت هلمند با زورمندان مسلح رابطه دارند وبه این لحاظ توانائی ندارند تا از غضب مواد مخدر شان ، مانع شوند.

این دهقانان در اخیر از دولت خواستند تا در قسمت پروژه های معیشت بدیل آنها را کمک کرده تا آنها از کشت کوکنار دست بکشند.

آنها میگویند ، اگر دولت و جاجعه جهانی در بخش برنامه معشیت بدیل با آنها همکاری نکنند احتمال میرود که مواد مخدر از این هم بیشتر در سطح کشور کشت ، قاچاق و تولید شود و بیشتر جوانان در سطح افغانستان بطورسهل به آن دسترسی پیدا کنند.

با این وجود مسئولین دولتی از تدابیر مزید بخاطر نابودی این ماده مخرب گزارش میدهند.

لوی پاسوال باز محمد احمدی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله میگوید که دهاقین به اساس فشار و تهدیدات از سوی قاچاقبران مواد مخدر کشت کوکنار را انجام می دهند.

وی تصریح کرد ، زمانی که محصولات خویش را دهاقین جمع آوری می کنند بیشتر مفاد آنرا قاچاقبران مواد مخدر نصیب می شوند.

وی علاوه نمود که در سال روان در اثر کمپاین محو کشت کوکنار بیش از 28 هزار جریب مزارع کوکنار تخریب گردیده است.

از سوی دیگر عبدالقیوم ثامر سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر میگوید که فشار ها از سوی قاچاقبران و مخالفین مسلح دولت بالای دهاقین در ولایات ناامن صد در صد وجود دارد.

او گفت که قاچاقبران در تلاش اند تا مواد مخدر را بالای دهاقین کشت کنند و مفاد آنرا خود شان به دست  آروند.

وی علاوه کرد که این رویداد ها بیشتر در ولایات ناامن کشور صورت میگیرد که کشت کوکنار در آن ولایت نیز بالاتر می باشد.

او اضافه کرد که وزارت مبارزه با مواد مخدر با دهاقین کمک می کند تا از کشت مواد یاد شده صرف نظر نمایند ،چون به اساس ماده 41 قانون اساسی کشت کوکنار جرم پنداشته شده است.

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر در رابطه به پلان سال آینده آن وزارت گفت که کمپاین محو کشت کوکنار را در همکاری مقامات ولایتی و موسفیدان راه اندازی خواهند کرد تا کشت کوکنار در ولایات مختلف  کشور کاهش پیدا کند.

به گفته موصوف ؛ این وزارت پلان دارد تا همه ساله برای ولایات که کشت کوکناردر آن محلات کاهش پیدا کند، یکمقدار پول بخاطر بازسازی و نو سازی هزینه گردد  .

از سوی دیگر آگاهان امور تهدید دهاقین را از سوی قاچاقبران مواد مخدر در کشور رد نموده میگویند که قاچاقبران مواد مخدر دهاقین را در بدل پول تشویق می کنند تا آنها کشت کوکنار  را سرعت بدهند.

وحید مژده آگاه امور در یک مصاحبه به آژانس خبری روز گفت که قاچاقبران تمام ضروریات را برای دهاقین محیا می سازند تا آنها مواد مخدر را کشت کرده و در دسترس قاچاقبران قرار دهند.

وی افزود که تاکنون واقعه یی رخ نداده که قاچاقبران در هنگام  جمع آوری محصولات کوکنار دهاقین را تهدید کرده باشند .اما وی گفت که قاچاقبران سطوح پائین مواد مخدر را که از سوی قاچاقبران بزرگ بخاطر انتقال دریافت می کنندو آنرا به محلات اصلی اش نمیرسانند ، بعضا موردتهدید واختطاف قرار میگیرند.

آژانس خبری روز

کابل – 22 حوت

ادیت : خانمحمد دانشجو

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c