روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

والي بلخ: وزارتخانه ها سبب كندي بازسازي در ولايت ها شده است

والي بلخ مي گويد كار شكني هاي شمارAtaa_mohammad_norي از ادارات دولتي در مركز، سبب كندي كار هاي توسعوي در ولايت ها شده است.

عطا محمد نور، در نشست كه زير عنوان اصلاح اداره و حكومتداري خوب در مقام ولايت بلخ راه اندازي شده بود، گفت فساد اداري و نداشتن كارآئي لازم شماري از مسئوولين دولتي در مركز از عوامل اين كار شكني ها مي باشد.

اين نشست از سوي اداره مستقل ارگانهاي محلي و كميسيون مستقل اصلاحات اداري و خدمات ملكي، دیروز سه شنبه در سالون كنفرانس های مقام ولايت بلخ برگزار شده بود.

مسئوولان محلي بلخ، شماري از نماينده گان مردم بلخ در مجلس، رئيس و اعضاي شوراي ولايتي بلخ و شماري از بزرگان قوم در اين نشست اشتراك كرده بودند.

عطا محمد نور، والي بلخ كه نخستين سخنران اين نشست بود، گفت كارشكني هاي شماري از ادارات دولتي در مركز سبب شده تا روند تطبيق پروژه هاي توسعوي در ولايات رشد نداشته باشد.

والي بلخ از اينكه بر خلاف مصوبۀ شماره 15 شوراي وزيران، هنوز هم قراردادهاي پروژه هاي زيربنائي در مركز صورت مي گيرد، ابراز تاسف كرد.

وي، از رئيس جمهور كشور خواست كه جهت از ميان برداشتن اين كار شكني ها، صلاحيت هاي والي ها را در ولايات افزايش دهد.

والي بلخ از اعمار شفاخانه 400 بستر، ساخت خط پرواز، ساخت خط آهن، احداث بندهاي تنظيم آب و احداث سب استيشن هاي برق در ولايت بلخ سخن زده و تاكيد ورزيد كه اگر صلاحيت هاي والي ها بيشتر شود، كارهاي چشمگير در بخش بازسازي در ولايت ها صورت خواهد گرفت.

از سويي هم عبدالخالق فراهي، رئيس اداره مستقل ارگان هاي محل، مي گويد اين نشست به منظور عملي شدن فرمان 45 رياست جمهوري مبني بر آوردن اصلاحات در ادارات دولتي برگزار شده و از مردم خواست كه در اين زمينه سهم فعال داشته باشند.

موصوف گفت: (( از همه شما مي خواهم كه با صداقت و جرئت كامل، مشكلات، نواقص، كمبودي ها و نيازهاي تان را با ما در ميان گذاشته، تا باشد كه دست به دست هم داده و يك راه حل دقيق و مناسب، جوابگو، واقع بينانه و موثر برسيم.))

رئيس اداره مستقل ارگانهاي محل، خاطر نشان ساخت كه اين اداره از تمام شهرداري هاي كشور، ليست غاصبان زمين را خواسته است تا در موقع مناسب، زمين هاي كه از سوي زورمندان غصب شده را باز پس گيرند.

آژانس خبري روز

عارف موسوي

بلخ-5 میزان

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c