روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

دانشجویان دارالعلوم اسدیه خواهان مجازات عاملان ساخت فلم اهانت آمیزبه پیامبربزرگ اسلام شدند

دانشجويان دارالعلوم اسديۀ شهر مزار شريف صبح امروز يكشDemonistration_12نبه دوم ميزان، در اعتراض به ساخت فلم اهانت آميز به ساحت پيامبر بزرگ اسلام دست به تظاهرات زدند.

اعتراض كننده گان در اين راه پيمائي كه محدود به محوطۀ دارالعلوم اسديه شده بود، ساخت فلم اهانت آميز به پيامبر بزرگ اسلام را سرزنش كردند و خواهان مجازات عاملان آن شدند.

اين مظاهره كننده گان از دولت افغانستان خواستند كه از دولت آمريكا بخواهد تا از ساخت اينگونه فلم ها كه قلوب ميليونها مسلمان را جريحه دار مي سازد، جلوگيري كند.

مولوي ذبيح الله حقجو، مدير دارالعلوم اسديه به خبرنگاران گفت جهان بايد اقدام بكند و سازندۀ اين فلم را به محکمه بكشاند.

او تاكيد ورزيد اگر از  اينگونه حركت ها كه قلب بيش از يك ميليارد مسلمان را جريحه دار مي سازد، جلوگيري نشود، پيامد ناگوار را به دنبال خواهد داشت.

مولوي حقجو، از دولت نيز خواست كه با دولتمردان آمريكا در پيوند به ساخت اين فلم گفتگو كند و از آنها بخواهد كه اجازۀ اينگونه فعاليت هاي غير مدني را به شهروندان شان ندهند.

عبدالقدوس، يكتن از دانشجويان دارالعلوم اسديه در حالي كه از ساخت اين فلم به شدت خشمگين بود، اظهار داشت:(( ما از دين خود، از مقدسات خود حمايت مي كنيم. تا قطرۀ خون كه در بدن ماست حمايت مي كنيم.))

عبدالودود، يكي ديگر از اين دانشجويان گفت: (( ما از حكومت خود احترامانه خواهشمنديم كه بايد با حكومت آمريكا قطع روابط كند.))

اين مظاهره كننده گان با شعار دادن الله اكبر و مرگ بر آمريكا، ضمن محكوم نمودن ساخت فلم اهانت آميز به پيامبر بزرگ اسلام، پرچم آمريكا را به آتش كشيدند.

در پي انتشار فلم توهين آميز به پيامبر بزرگ اسلام، اعتراضات گستردۀ در بيشتر از كشورهاي اسلامي راه اندازي شده است كه در نتيجه اين اعتراضات چندين ديپلمات آمريكائي در ليبيا كشته شده اند.

آ‍‍ژانس خبري روز

عارف موسوي

بلخ-2 میزان

 

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c